Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na toaletu jděte jedině s opsanými čísly

Česká Lípa - Pro Českolipany i pro turisty jsme hodnotili úroveň toalet. WC pro vozíčkáře jsou ve Vodním hradu i v Panské zavřené.

20.3.2010
SDÍLEJ:

O čistotu toalet v OD Andy se stará Jana Jechoutková. Foto: Deník/Tomáš Mařas

Čas uteče jako voda a bude tady letní sezona, kdy k nám do České Lípy začnou přijíždět turisté. Někteří dorazí autem a někteří třeba autobusem nebo vlakem. Ti druzí budou rádi, když po dlouhé cestě vyjdou z dopravního prostředku a protáhnou se a třeba si odskočí. Kam? Na veřejné toalety.

Sestavili jsme malý bedekr. Začínáme od Adama, tedy na autobusovém nádraží.

Autobusové nádraží

Toalety v hale budovy na autobusovém nádraží v České Lípě jsou absolutně bez poplatku a přístupny 24 hodin denně, což se na nich samozřejmě podepsalo. I když dvě dámy se starají o úklid velmi zodpovědně. Toalety jsou čisté, nechybí toaletní papír, i když je tak trošku z dosahu. Musíte si ho vzít sebou cestou do kabinky. Na pořádek tu nikdo nedohlíží, uklízí se zde dopoledne.

„Když uklízím tak tu jsou kolikrát injekční stříkačky i jehly. A představte si, že to dávají na víko od nádrže splachovadla a kolikrát i dovnitř nádrže,“ prozradila jedna z uklízeček, která si nepřála být jmenovaná. Nádrže splachovadla jsou vítaným cílem. Třeba literární tvořivosti. Nápisy na nich připomínají porno nejhrubšího kalibru a jsou srovnatelné s díly legendárního Markýze de Sade.

Podle slov uklízečky se navečer schází na toaletách prapodivné existence a narkomani. „Po páté odpoledne tu není nikdo ze zaměstnanců a to snad všechny přitahuje. Nedávno nám dali do zámku na dveřích lepidlo,“ prozradila.

Není ojedinělé, když je vše pomazáno výkaly. Tady je prostředí opravdu neutěšené. Prokopnuté dveře, chybí splachovadla, umýt ruce si můžete studenou vodou. Budiž ovšem ke cti milým dámám, že se ze všech sil snaží udržet tyto nonstop otevřené toalety pro veřejnost v co možná nejlepší čistotě.

Vlakové nádraží

Pokud ovšem vystoupíte z vlaku a zamíříte na veřejné WC na hlavním vlakovém nádraží v České Lípě, pak budete mile překvapeni. Toalety jsou velmi dobře udržované. Na poměry zdejších vlakových zastávek je to nebývalý luxus.

Toalety jsou otevřeny od 6 do 18 hodin. Pokud si budete potřebovat odskočit, pak musíte pro klíč do úschovny zavazadel. Má to svoji logiku. Každý, kdo si půjčí klíč, dostane „ochranku“, tedy zaměstnance z úschovny, který ho doprovodí k toaletám. A při vrácení klíčů si náš „toaletář“ zkontroluje, zda je záchod v pořádku. Obsluha byla velmi vstřícná.

Je tu jen malý zádrhel. Pokud někdo bude opravdu na onu místnost spěchat, pak ho čeká malý maraton. Nejprve doběhne k toaletám, které jsou na nástupišti. Tam zjistí, že klíč je v úschovně zavazadel. Vběhne do haly, najde úschovnu a zjistí, že je zavřená. A pak začne drobné martyrium s hledáním obsluhy úschovny, potažmo hledání někoho, kdo má klíč od toalet. Pravdou je, že velmi kulturní prostředí této veřejné toalety je satisfakcí za chvilku sebezapření. Vše je naprosto čisté, všude doplněné mýdlo, teče i teplá voda a nechybí toaletní papír. Je zde i toaleta pro invalidy, která třeba právě na WC autobusového nádraží chybí. Cena odpovídá kvalitě. Jednotně zaplatíte 8 Kč. A je lhostejno, zda za kabinku nebo pisoár.
Postupujeme dále, směrem do centra České Lípy.

OD Andy

První veřejné WC, na které narazíte, je v OD Andy. Tady se o provoz i čistotu stará Jana Jechoutková, která o tyto toalety opravdu dbá. A má se co ohánět, protože tudy projde hodně lidí. Toalety navštěvují nejen nakupující v obchodním domě, ale i lidé, kteří jdou jen kolem.

„To víte, starám se. Bezdomovce sem nepustím. To by to tu pak vypadalo,“ prozradila Jana Jechoutková a dodala: „No už jsem tu taky uklízela i jehly od feťáků. Dokonce jsem se o jednu píchla, ale dobře to dopadlo.“ O tyto toalety se stará neuvěřitelných jedenáct let. Na záchodech je všude čisto, voňavo a vše je, jak má být.

Toaletní papír dostanete automaticky při příchodu, voda teče z kohoutků i teplá, mýdlo je vždy po ruce a sušičky na ruce fungují.

Provozní doba je ve všední den od 8,00 do 16,00 hodin a v sobotu od 8,00 do 11,00 hodin. Ovšem pokud přijdete mimo ni, pak nemusíte zoufat, protože klíč je na pokladně v prodejně potravin. Cena: kabinka 5,- Kč, pisoár 3,-Kč a děti do kabinky za 2,- Kč, což je velmi příjemné.

Vodní hrad

Co by kamenem dohodil, jsou další veřejné toalety. WC u Vodního hradu. Jakmile vejdete hlavním vchodem, ocitnete se v místnosti, kde si vyberete, kam vlastně chcete dál. Dámy, páni nebo invalidé. Nikde žádná obsluha, přestože na ceduli na dveřích zmíněna je. Připadal jsem si jako v počítačové hře. Na dveřích kam jsem chtěl vstoupit, byla cedule s nápisem: „Vhozením jedné mince v hodnotě 2 Kč se dostanete do další části toalet.“

Tady musíte mít drobnou dvoukorunu, jinak máte smůlu.

I tady jsou toalety čisté, nechybí toaletní papír, mýdlo a další hygienické potřeby nezbytné na veřejných toaletách. Zde je to standard za 2,- Kč. Nečekejte luxus, ale čisté a účelové WC. Tady je provozní doba od pondělí do pátku od 8,00 do 16,30 s polední pauzou od 12,00 do 12,30 hodin. Na dveřích WC pro invalidy je cedule: „Bezbariérové WC je v rekonstrukci. Použijte prosím bezbariérové WC v ulici Panské.“

Ale je tu další upozornění: „Při opuštění WC zavřete dveře! Při nenásilném zacházení je systém spolehlivý. V nezbytném případě volejte obsluhu…“ … a následují tři telefonní čísla.

Než tedy využijete služeb tohoto WC, opište si čísla ze dveří. Kdybyste náhodou zůstali zavřeni na toaletě, mincovní automat se zasekl a nechtěl vás pustit ven.

Panská ulice

Hurá do Panské ulice. Ano, tam je ta toaleta, na kterou odkazovala cedule na bezbariérovém WC u Vodního hradu. Bohužel první, co příchozí uvítá, je cedule na okně s nápisem: „Zavřeno z provozních důvodů. Nejbližší veřejné WC u Vodního hradu.“

Tak když už jste tady, tak to vydržíte domů, ne? A provozní doba, když není zavřeno? Pouze všední dny od 8,00 do 11,30 a od 13,00 do 15,30 hodin.

Autor: Tomáš Mařas

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení