„Upřímně řečeno, já prožívám ty naše svátky. Vím, že někam patřím,“ říká Ing. Pavel Jelínek z Židovské obce Liberec. V době před našimi Vánocemi je to svátek Chanuka, který ale není náboženský – jedná se o připomínku na historickou událost. Rozsvěcí se při něm chanukový osmiramenný svícen, jehož svíčky zapaluje nejmladší dítě v rodině.

Při té příležitosti se také rozdávají dárečky a dospělí i děti si pochutnávají na tradičním chanukovém jídle – koblihách. „V Liberci byla už před válkou velmi liberální židovská obec, bylo zde hodně smíšených manželství, hlavně s Němci,“ vypráví pan Jelínek o tom, jak postupně vznikla tradice, jíž dnes Židé říkají “weinuka“: z německého slova weinachten, což znamená Vánoce, a židovské chanuky.

Weinuka

„Weinuka se slavila i u mého dědečka a babičky už před válkou. Po chanuce jsme ustrojili vánoční stromeček a pod ním byly dárky,“ vzpomíná Pavel Jelínek. On sám se v Liberci v roce 1935 narodil a s výjimkou války, kdy odtud jeho rodina utekla, tu prožil celý svůj život. Po letech emigrace se do vlasti vrátil i jeho syn s rodinou.

Máme v rodině pět vnuků. A protože děti by měly dostat dárky každý z osmi dní chanuky, znamená to pro mě čtyřicet dárečků!“ spokojeně se usmívá pan Jelínek. Odrostlejší mládež si v době chanuky přichází také pro „chanukagelt“ – drobné finanční částky.

Bez vepřového

Chanukový svícen rozsvěcí Židé doma, jde o rodinnou záležitost. Jenom jednou se rozsvěcí slavnostně v synagoze, děti u toho hrají „káču“ a dostanou dárečky. Čtyřiadvacátého prosince Jelínkovi slavnostně povečeří. Stejně jako křesťané či většina bezvěrců mají na talíři rybu a bramborový salát. Vepřové by se podle židovské tradice vůbec objevit nemělo, i když… „Jednou moje žena přinesla vepřové. Říkám jí: Co to neseš? A ona, že vepřové, ale košer,“ směje se pan Jelínek. „To by nám naši přátelé dali!“

Silvestr je silvestr

„Silvestr držíme jako ostatní,“ říká Ing. Jelínek. „Je nás v Čechách asi šest tisíc a bohužel ubýváme. V Liberci se k nám hlásí asi sedmdesát lidí. Dobrá zpráva je, že většina z nich chanukový svícen rozsvěcí a naše tradice drží.“ Mezi nejvýznamnější svátky židovského roku patří Roš ha-šana – Nový rok a Jom Kipur, během kterého se lidé vzájemně omlouvají za to, co si byť nevědomky způsobili.

Autor: Jana Patková