Tento rok budou Velikonoce úplně jiné. Koronavir a nařízení vlády je ochromily. Koledníci nemohou do ulic vyrazit s pomlázkami a malovanými kraslicemi se můžete těšit jen doma s rodinou, místo na trzích a výstavách.

Pojďme si proto společně připomenout, jak před osmi lety malovali kraslice v dětském oddělení knihovny na sídlišti Špičák v České Lípě, nebo jaký byl velikonoční jarmark, na kterém děti v Základní škole v Dubé prodávaly své výrobky v rámci Dne otevřených dveří. Milovníci piva mohou zase zavzpomínat na to, jak se v České Lípě na Zelený čtvrtek čepovalo ve vybraných pohostinstvích zelené pivo.

Podívejte se, jak Milada Heinzová prodávala na Obecním úřadě v Provodíně velikonoční předměty, jak vypadala velikonoční výstava ve Sloupu v Čechách nebo velikonoční jarmark v Památníku K. H. Máchy v Doksech. Zavedeme vás i do sklárny AJETO v Lindavě, kde skláři vyráběli skleněné velikonoční pomlázky a vajíčka.

Podívat se můžete i na to, jaké byly před dvěma lety Pohádkové Velikonoce na zámku v Horní Libchavě nebo Pašijové hry na Vodním hradě v České Lípě.

Na jedné z velikonočních výstav jsme pro vás získali i zajímavý recept, který můžete vyzkoušet.

VELIKONOČNÍ NÁDIVKA ZVANÁ HLAVIČKA

Budeme potřebovat:
20 dkg uzeného masa
20 dkg vepřového masa
20 dkg drůbežích jater
25 dkg rohlíků
25 dkg strouhanky
20 dkg slaniny
10 dkg sádla
3 dcl mléka
1 dcl černého piva
2 cibule
5 vajec
hrst petržele, pažitky, trocha muškátového oříšku, pepř, sůl, tuk na vymazání pekáče

Postup:
Maso uvaříme, na 1 cibuli a polovině sádla orestujeme játra, zalijeme pivem a podusíme. Maso a slaninu rozkrájíme na kostičky, vložíme do mísy a přidáme játra s pivem, do druhé mísy vložíme rohlíky nakrájené na kostičky, přidáme strouhanku, zalijeme mlékem, necháme vsáknout a potom přidáme do mísy k masu. V druhé polovině sádla a druhé cibuli orestujeme bylinky a přidáme do mísy k ostatním přísadám. Na závěr přidáme osolená a opepřená vejce s trochou muškátového oříšku, směs promícháme, vložíme do vymazaného pekáče a pečeme ve vyhřáté troubě asi 40 minut.