Cenný zvon z první poloviny 16. století, který v neděli požehnal litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, pochází z dřevěné zvonice kostela sv. archanděla Michaela v Michalovicích u Mladé Boleslavi. „Odtud byl v roce 1893 sejmut a přemístěn do nově přistavěné západní novorománské kostelní věže. V roce 2012 byl přemístěn do kostela sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem a uložen v předsíni,“ popsala mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

NUTNÉ OPRAVY

Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem letos v dubnu zvon darovala českolipské farnosti pro baziliku Všech svatých, kam putoval po nutných úpravách zvonice a odborném restaurování zvonařskou dílnou Rudolfa Manouška. „Zvon o spodním průměru přibližně jeden metr vážící 702 kg byl odlit v roce 1521 zvonařem Tomášem Litoměřickým,“ prozradil Manoušek. Dvouřádkový nápis po jeho obvodu zmiňuje rok vzniku i jméno jeho autora. Na plášti se nacházejí reliéfy sv. Václava a Madony s dítětem. Proto ponese jméno Maria a sv. Václav.

Novou tvář dostává Tyršovo náměstí u Základní umělecké školy v Doksech.
KRÁTCE: Ve Cvikově unikal plyn. Obnova parku v Doksech je v plném proudu

BAZILIKA ZVONY ZTRATILA DVAKRÁT

Podle historika českolipského muzea Ladislava Smejkala přišla bazilika poprvé o zvony během 1. světové války. „Po jejím skončení byly nahrazeny novými. U příležitosti 600. výročí první zmínky o městě v roce 1937 natočil jejich hlas Český rozhlas. Mělo jít tehdy o tři zvony. Pět let na to o ně přišla bazilika definitivně,“ uvedl Smejkal.

„Každý zvon připomíná lidský organismus a stejně jako člověk žije, když má tlukoucí srdce,“ poznamenal během nedělního žehnání biskup Baxant. Do věže baziliky bude darovaný zvon instalován v nejbližších dnech. Znít zde bude před každou eucharistií, která se v bazilice slouží každou neděli od 10 hodin.

Škodu 125 000 korun způsobil na benzince v Novém Boru opilý a zdrogovaný řidič.
Spletl si brzdu s plynovým pedálem a projel benzínkou

Bazilika Všech svatých byla postavena počátkem 17. století jako kostel kláštera řádu sv. Augustina v České Lípě. Na Basiliku minor byl papežem povýšen roku 1927. Dnes je hlavním a využívaným kostelem ve městě.