Zůstanou jen vzpomínky a fotografie. Jinak se počátky těžby uranu na Českolipsku stanou minulostí. Do konce letošního roku totiž z okolí Hamru na Jezeře úplně zmizí povrchové zázemí areálu hlubinného uranového dolu Hamr I včetně typické těžební věže. Likvidovat se má také dekontaminační stanice CDS z roku 1987 a objekt chemické úpravny, ležící směrem na Noviny pod Ralskem.

Z větší části má na likvidaci areálů po těžbě uranu přispět Evropská unie. „Dotaci už máme potvrzenou. V tuto chvíli připravujeme soutěž na firmu, která likvidaci provede. Předpokládám, že na podzim už budeme mít vysoutěženo a po přípravách se začne s demontáží," uvedl pro Deník Tomáš Rychtařík, ředitel závodu Těžba a úprava uranu, jenž je součástí státního podniku Diamo.

Ekologická zátěž

Podle Rychtaříka bude Evropská unie dotovat likvidaci právě těch částí, které jsou zatížené kontaminací a vyzařují radioaktivitu. „Je to ekologická zátěž. Likvidace částí, které kontaminované nejsou, se zaplatí z dalších zdrojů, mimo jiné ze státního rozpočtu," objasnil Rychtařík. Dotace EU se podle něj musí vyčerpat do konce roku 2015.

Kolejový nakladač.S likvidací úplně zmizí také typická těžební věž u někdejšího hlubinného dolu Hamr I., který vydal první uranovou rudu v roce 1971. V dolu se fyzicky fáralo, věž sloužila k vytahování klece s horníky i vozíků s rudou. Teď úplně zmizí.

Věž jako památník

„Doufali jsme, že by se mohla zachovat jako památník hlubinné těžby v oblasti Hamru na Jezeře," říká Jan Holinka z Hornicko-historického spolku pod Ralskem. „Vlastní věž je kontaminovaná maximálně v místech, kde jezdila klec či vozíky. Tyto části by bylo možné ošetřit a věž zachovat."

Diamo se spolkem o uchování těžební věže dokonce jednalo. „Bylo to ale už asi před dvěma lety. Dohodli jsme se, že dají návrh, jak by se dalo s věží nakládat, ale nic od nich nakonec nevzešlo," řekl Tomáš Rychtařík.

Spolek už v tuto chvíli vidí záchranu věže jako nemožnou. „Fakticky by to znamenalo nečerpání evropské dotace, a do toho by nikdo nešel," dodal Jan Holinka.

Likvidace areálu hlubinného dolu Hamr I. probíhá postupně od roku 2000. Podzemí dolu opustili horníci definitivně v dubnu roku 2001 a následující rok se začaly likvidovat jámy, jejichž prostřednictvím bylo podzemí dolu přístupné.

Postupně sem byly vtlačeny miliony kubíků odkalištní vody. Teď dojde k likvidaci povrchového zázemí.