Stoletá kaplička v Manušicích se prodávat nebude, stejně jako z ní nebude občerstvení pro kolaře z cyklostezky Varhany, která je nedaleko. V majetku města zůstane i pozemek u kapličky. S takovým příslibem ze strany místostarosty Jiřího Kočandrleho a starostky Hany Moudré odešli z českolipské radnice členové Sdružení za rozvoj Manušic.

Ti si vyžádali schůzku poté, co Jiří Kočandrle veřejně prohlásil, že bude prosazovat ukončení nájemní smlouvy s občanským sdružením Drobné památky severních Čech, jež se má o kapli Nejsvětější trojice starat. Impulsem mu byla nedávná návštěva v Manušicích, kde ho podle jeho slov šokoval neutěšený stav sakrální památky.

Slova místostarosty vyburcovala obyvatele Manušic. Obávali se, že chce českolipská radnice kapli i pozemek prodat do soukromých rukou, stejně jako před třemi lety. „Ujistili nás, že kapličku opraví a zcela vyloučili její prodej a využití ke komerčním účelům,“ řekla za manušické sdružení Hana Vavřičková.

Mají dostat sportoviště

Ke kapli Nesjvětější trojice patří rovněž pozemek o rozloze téměř dva tisíce metrů čtverečních. Na něm by rádi obyvatelé Manušic měli sportoviště, které jim doposud chybí. „Dostali jsme příslib, že nám radnice finančně vypomůže s vybudováním jednoduché sportovní plochy, která by sloužila nejen nám,“ doplnil Martin Šimůnek s tím, že podrobnější plány na výstavbu sportoviště slíbili zástupci města probrat v lednu příštího roku.

„Vylučujeme, že bychom chtěli kapli prodat. Nejsou pravdivé fámy, že z ní má být občerstvení,“ zdůraznil místostarosta Jiří Kočandrle.

Jak kapli, tak i pozemek chtěla českolipská radnice prodat v roce 2008 do soukromých rukou. Jejich záměr ale tehdy vylekal obyvatele Manušic, kteří by přišli o travnatou plochu, na níž si hrály místní děti a pořádaly se tu kulturní akce. Sepsali proto petici, pod níž se podepsalo čtyřiapadesát z osmdesáti obyvatel.

S pomocnou rukou tehdy přišlo občanské sdružení Drobné památky severních Čech, jež má za sebou na stovku opravených drobných sakrálních památek. Památkáři tehdy nabídli, že si kapličku pronajmou a společně s lidmi z Manušic a radnicí budou hledat peníze na její záchranu.

Radnice po pár měsících od prodeje skutečně ustoupila, kaplička a pozemek zůstaly jejím majetkem a na základě smlouvy o pronájmu se o ni měli starat památkáři.

Kapli si mohou půjčovat

Jejich péči ale před dvěma týdny ztrhal po své návštěvě v Manušicích Jiří Kočandrle. Poukázal mimo jiné, že do kaple zatéká, jsou tam nenatřené dveře či vnitřek kaple zdobí suché chvojí z vánoční výzdoby.

Na jeho veřejné nařčení reagoval předseda sdružení Miroslav Pröller tím, že se několik měsíců snažil radnici marně předat peníze vybrané mezi Manušickými na opravu kaple a rovněž neúspěšně místostarostu žádal několikrát o schůzku. Na ní se chtěl domluvit se zástupcem města, které je vlastníkem sakrální památky, na financování oprav a jejich postupu.

„Opravy chceme realizovat z vlastních peněz. Budeme se je snažit dát do rozpočtu na příští rok. Ukončení pronájmu neznamená, že obyvatelé Manušic o kapli přijdou. Bude ji spravovat město, ale zůstane i nadále k využití místním, například formou výpůjčky na konkrétní akci,“ nekompromisně dodal na závěr Kočandrle.