Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Liberce do Žitavy pohodlněji

ČR/Něm/Pol. – Oživení pohraničí, lepší dostupnost turistům a nové pracovní příležitosti. To vše si slibují lidé od nově budované silnice mezi německou Žitavou a českým Hrádkem nad Nisou.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Dopravní tepna povede skrz Polsko.Foto: Deník

Dopravní tepna povede skrz Polsko a kromě pár set metrů vozovky a jednoho mostu je téměř dokončená. Svezeme se po ní v roce 2013. Již na konci letošního roku bude otevřen úsek od Hrádku k polsko–německým hranicím, kde se buduje most přes Lužickou Nisu.

Právě stavba 183 metrů dlouhého mostu mezi Žitavou a polskou vesnicí Sieniawkou je posledním zádrhelem před dokončením celé rychlostní silnice.
Polská strana o ní sice v roce 2004 podepsala smlouvu, tu ale následující roky neplnila. Most dostavět se Poláci zavázali teprve tehdy, když německá strana přislíbila uhradit 70 % nákladů.

„Na polské straně už chybí dostavět asi 500 metrů silnice a most. Pak bude celá silnice hotová. Nejvíc nás zdrží stavba mostu, ta se odhaduje na dva roky. Pak projedete po rychlostní silnici z Žitavy přes Hrádek, Liberec až do Turnova,“ řekl Deníku starosta Hrádku Martin Půta.

Oživí ekonomiku

Nyní musejí auta těžší než 12 tun volit při cestě do Žitavy trasu přes Rumburk nebo Varnsdorf, což je více než 70 kilometrů zajížďka. Otevření silnice proto může oživit hrádeckou ekonomiku. „Věříme, že lepší přístupnost sem přiláká nové investory. Ti dnes třeba musí vozit náklad menšími auty, což brzy odpadne, mohli by zde postavit nějaké výrobní haly,“ přemýšlí Půta.

Je to ovšem radost o mnoho let opožděná, než jak by si přál. Zdržování polské strany už prý ústilo k tomu, že silnice nakonec vznikne jen přes Německo.
„I o tom se uvažovalo. Ale Poláci se pořád tvářili, že o tu silnici stojí,“ osvětlil starosta.

Úsekem mezi Žitavou a Hrádkem není konečnou částí mezistátní rychlostní silnice. V roce 2015 by se měl otevřít úsek mezi německou Žitavou a Drážďanami. Spojení velkých českých a německých měst se tak zjednoduší a zrychlí.

Myšlenka dálničního spojení Čech a Německa není vůbec nová. Asi první ji představili němečtí projektanti kolem roku 1936, v roce 1939 začal být dokonce liberecký úsek „Hitlerovy dálnice“ budován. Silnice měla spojit Sudety s Berlínem, vedla by z Liberce přes Görlitz.

Rozdíl oproti aktuálně budované silnici měl být v tom, že za Hrádkem by uhnula na Chrastavu, Machnín a po úbočí Ještědu by směřovala k Liberci. Válka však velkolepé plány zhatila a z „Hitlerovy dálnice“ dnes zbylo jen pár odvodňovacích kanálů, násep a několik map.

Autor: Tomáš Lánský

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení