Ve třech různých soutěžích současně hraje sedmnáctiletý českolipský volejbalista Jan Pavlíček. Navíc je členem reprezentačního týmu do 19 let, se kterým na nedělním závěrečném utkání Mistrovství Evropy v Maďarsku a na Slovensku získal zlatou medaili.

Své první volejbalové krůčky udělal na Základní škole Šluknovská na českolipském sídlišti Lada. „Je to pro mě zadostiučinění a krásný dárek na závěr kariéry,“ říká ředitel Základní školy Lada Jaroslav Javůrek. Ten letos odchází po mnoha letech v čele školy do důchodu.

LÍHEŇ TALENTŮ

Na ladské škole se na volejbal dlouhodobě specializují, dokonce má volejbalový míč i v logu. Tamní pověstná sportovní příprava je jedním z důvodů, proč se škola stala líhní tolika extraligových a reprezentačních hráčů. Jen namátkou: Jiří Bence, David Steffan, z mladších pak Jan Galabov a Jiří Srp.

„Dřív jsem chodil na trénink pětkrát v týdnu, teď už jen třikrát. Potřeboval jsem si nahnat školu,“ říká úspěšný reprezentant Jan Pavlíček. Prakticky každý víkend navíc jezdí na různé zápasy, případně reprezentační srazy. Volejbal začal hrát na Ladech v šesté třídě, postupně si ho začali všímat lovci talentů. „Nyní hraji za Duklu extraligu kadetů a juniorů a za českolipskou Lokomotivu první ligu juniorů,“ vyjmenovává svá angažmá.

Dní, kdy Honza „nepinkne“ do míče, je opravdu málo. Na nic jiného než volejbal a školu mu proto čas nezbývá. „Fakt to není lehké rozhodnutí,“ podotýká.

Pryč jsou navíc doby, kdy školní sportovní hvězdy měly na růžích ustláno. Dnes platí, že úspěch ve sportu je fajn, ale musejí jej doprovázet i řádné studijní výsledky.

„Vycházejí mi opravdu vstříc, mohu například víc chybět, ale stejně pak musím všechno dohnat,“ říká Honza o studiu na náročném českolipském Gymnáziu, kam před dvěma lety nastoupil po absolvování základní školy.

DOPING NEFRČÍ

K životu profesionálního sportovce patří i správná životospráva. „Máme samozřejmě zakázaný alkohol a u potravinových doplňků se dost pečlivě hlídá, aby v nich nebyly žádné zakázané látky,“ říká Pavlíček. Na druhou stranu přiznává, že v „jeho“ sportu s dopingem velké problémy nejsou. „Kontrol je málo, ale může se to stát,“ podotýká.

„Víc než o fyzičce je volejbal a obecně týmové sporty o umění. Když bere drogy atlet, výkon se posune, když je vezme fotbalista nebo volejbalista, výkon se mu neposune. Je to hlavně o nápadu,“ doplňuje ředitel ZŠ Lada Jaroslav Javůrek.