Nový turistický produkt možná ještě letos vyroste na Práchni. Zdejší Občanské sdružení bikebase.cz chystá novou turisticko – naučnou stezku u Panské skály. „Jedná se o čtyřkilometrový okruh, který bude začínat i končit na prácheňském parkovišti,“ upřesňuje Aleš Gregor z Občanského sdružení bikebase.cz.

Plánovaná turistická stezka nebude zaměřena pro úzký okruh návštěvníků, ale právě naopak. „Jejím cílem je uspokojit co nejširší spektrum lidí, zavděk jí vezmou nejen aktivní sportovci, ale i jejich děti, senioři a návštěvníci Panské skály, kdy jejím prostřednictvím mohou objevovat zajímavá místa okolní přírody,“ objasňuje záměr projektu Aleš Gregor, předseda Občanského sdružení bikebase.cz Prácheň.

Jak dále upřesňuje v první řadě je naučná stezka určena především pro rodiny s dětmi. „Ve studii jsou zapracovány prvky sportovního a poznávacího charakteru, jako je například běh na sto metrů, hod šiškou, poznávání stromů či kamenů,“ doplňuje předseda Gregor.

Prácheňská turistická stezka bude samostatně fungujícím článkem v komplexnějším programu. „Podobných projektů připravujeme několik, každý bude fungovat naprosto samostatně a návštěvníci tak budou mít širokou možnost volby,“ říká Aleš Gregor a dále vysvětluje, že na každém okruhu budou umístěny informační tabule, které budou odkazovat na další zajímavá místa a možnosti trávení volného času v regionu.

Všechny okruhy budou mít navíc speciální značení, které zjednoduší pořádání malých sportovně turistických akcí především pro místní občany. Příkladem může být již existující Okruh kolem Prysku.

Rozhodující slovo, zda turistická stezka na Práchni vznikne, má v současnosti nadace Via. Ta v případě, že záměr občanského sdružení schválí, by na něj měla i přispět devadesáti procenty z celkové ceny. „Turistický okruh bude stát celkem sedmdesát tisíc korun. Deseti procenty se bude finančně spolupodílet město Kamenický Šenov, ale pouze v případě schválení celého projektu nadací,“ říká Aleš Gregor. Podle něj by nadace měla říci konečné slovo do konce května letošního roku.

Občanské sdružení bikebase.cz realizovalo podobný projekt za podpory obce Prysk již v loňském roce. Jejich dosud největším počinem je vytvoření a správa jednoho z největších internetových serverů pro podporu cyklistiky a cykloturistiky