Desítky milionů v městské kase, k tomu zafincování změny územního plánu Kuřívod, ale také pořízení dosud chybějícího územního plánu Ralska a finanční podpora občanského sdružení Naše Ralsko. Takovou cenu zaplatí firma 3L real a.s., která je investorem výstavby další solární elektrárny, za požadovanou změnu územního plánu (ÚP) Kuřívod. Tu téměř po roce od zveřejnění návrhu zastupitelé schválili.

Tvrdě narazil

Za společností stojí podnikatel, bývalý krajský zastupitel a kandidát na senátora za US DEU Stanislav Ludvík. Jeho firma vlastní v katastru Ralska několik desítek hektarů pozemků. Na třiceti z nich, a to v Kuřívodech, plánuje postavit fotovoltaickou elektrárnu. K tomu však potřeboval, aby se soukromé pozemky změnily z tzv. plochy ostatní na průmyslové. A za to byl ochotný, jako předkladatel návrhu, platit.

Jeho záměr ale loni v únoru u zastupitelů tvrdě narazil. Ti si prosadili, že dříve než dají souhlas k požadované změně ÚP, musí investor předložit platnou licenci a povolenku od ČEZu na výstavbu solární elektrárny. Chtěli si tak pojistit, že se soukromé pozemky nestanou předmětem spekulace.

O pár měsíců později začali protestovat proti elektrárně i obyvatelé Kuřívod. Aktivisté, kteří kvůli tomu založili občanské sdružení Naše Ralsko, argumentovali zachováním krajiny a apelovali na zastupitele, aby před miliony dali přednost přírodě.

Změnili názor

Obrat nastal po společné schůzce se zástupcem investora Martinem Prachařem loni na podzim. Ten vysvětlil, že při výstavbě budou zásahy do krajiny co nejmenší a z původně avizované plochy bude solárními panely osazená daleko menší část. Zároveň společnost přistoupila na občanským sdružením navrhnutou finanční kompenzaci ve prospěch obyvatel za dvacetiletou přítomnost elektrárny.

„Nevěděli jsme, jaké jsou podmínky, jak bude elektrárna velká. Investor nám vyšel vstříc, v něčem ustoupil. V této chvíli chápeme solární elektrárnu jako ideální způsob získání peněz pro město,“ vysvětlil jeden z aktivistů a zastupitel Vít Veselý. „Ostatně i pro nás je zavazující smlouva, kterou město uzavřelo s firmou a zavázalo se ke spolupráci,“ doplnil Veselý, který nyní změnu ÚP podpořil.

Přesvědčit se ale nedal jiný zastupitel, Jaroslav Sluka. „Stále si stojím za tím, že jsou solární elektrárny podvodem století a velkou zátěží pro přírodu. Navíc jedním z bodů, s nímž jsme šli se starostou do voleb, bylo, že nebudeme podporovat velkoplošnou výstavbu fotovoltaických elektráren,“ objasnil svůj postoj Jaroslav Sluka s tím, že ho mrzí i názorový obrat členů občanského sdružení o sto osmdesát stupňů.

Budou odvádět daň

Nesouhlasí ani s tím, jak je postavená smlouva s 3L real a.s. „Město se v ní zavázalo k podpoře výstavby, jinak by mu hrozily sankce v řádech desítek milionů,“ podotkl Sluka.

„Penalizace jsou součástí každé smlouvy, i my se tak chráníme,“ reagoval starosta Miloš Tita. Ten souhlasí s Jaroslavem Slukou, že se zavázali nepodporovat masivní výstavbu solárních elektráren, ale vyjma těch, které již byly naplánované. „A z původních tří se realizují nakonec jen dvě,“ doplnil Tita.

Schválením změny ÚP, kterou zaplatí investor, získá i město, které delší dobu plánovalo výstavbu kruhové křižovatky v Kuřívodech, což však bez územního plánu nebylo možné.

Navíc jsou volné pozemky v Kuřívodech prakticky blokované rozhodnutím o zastavěném území, které podstatným způsobem omezuje výstavbu rodinných domů. To by nyní mělo padnout. Krom toho 3L real a. s. zaplatí vypracování dosud chybějící ÚP celého Ralska a po dobu dvaceti let bude za solární elektrárnu odvádět každoročně zhruba pětimilionovou daň z nemovitosti do městské kasy.

To vše přibude k několika desítkám milionů, jež město získalo z jiného projektu. Solární byznys v Kuřívodech rozjela rovněž společnost eEnergy Ralsko, jejíž stoprocentní podíl před časem odkoupila společnost ČEZ. Stejně jako podíl na výstavbě fotovoltaické elektrárně na Jablonečku. (