Místo bývalého kulturního domu sovětské armády v Ralsku už je lesík. Stejná budoucnost čeká původní budovy generálního štábu, kde sídlilo velitelství vzdušných sil. Na demolici tří objektů v bývalém vojenském prostoru Ralsko pošle kraj přes jedenáct milionů korun.

Chátrající budovy z roku 1952 se nacházejí v blízkosti obydlené části Ploužnice. Zásluhou zlodějů a vandalů se z nich stalo nebezpečné místo, stejně jako z mnoha dalších. „Nachází se tu přes 170 budov, dvacet z nich je v blízkosti Ploužnice. Ty je potřeba co nejdříve zdemolovat,“ říká statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

DEVASTACE JDE ZA ČECHY

Po nedostavěném kulturáku, který šel k zemi loni, tak z Ralska zmizí další ruiny po sovětské armádě, která místo definitivně opustila až v roce 1991. Podle Václava Bilického, bývalého pyrotechnika a místostarosty Ralska, který zde provozuje expozici pyrotechnické asanace, však za současný stav budov sovětští vojáci nemohou. „Zůstala tu po nich munice, kterou neměli sílu odvézt, zůstaly tu odpadky, někde třeba chyběly panely, protože je prodali. Ale objekty, které opustili, byly všechny absolutně čisté a bez problémů. Objekty ale zdevastovali lidé až mnohem později, když už Rusové byli dávno pryč,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Deník.

Demolici bývalého leteckého štábu zajistí Krajská správa silnic Libereckého kraje, která má bývalý vojenský prostor ve správě. Po zkušenostech z loňského roku bude veřejná zakázka vypsána v režimu design&build. „To znamená, že vybraný zhotovitel zajistí zpracování realizační dokumentace prováděných prací, statického návrhu postupu bouracích prací a technologického postupu při zabezpečení bouracích prací. Výsledkem musí být kompletní odstranění objektů, a to za sjednanou celkovou nabídkovou cenu,“ vysvětluje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

V dalších letech hodlá kraj odstranit další objekty včetně asfaltových a betonových ploch. Podle hrubých odhadů však bude potřeba částka kolem 150 milionů korun. „Objektů v dezolátním stavu jsou v prostoru desítky a jejich možné další využití, je vzhledem k stavu, opravdu nereálné. Prioritně se zaměřujeme na demolice těch nejhorších, u kterých hrozí enormní riziko zřícení,“ dodává hejtman Martin Půta.