Štěstí v neštěstí zažil muž, který zapomněl na střeše auta peněženku s několika desítkami tisíc korun. Objevila ji Anděla Jirásková, jedna ze čtyř českolipských asistentů prevence kriminality. Paní Anděla dostála svému jménu a prokázala, že i mimo službu umí lidem pomáhat.

Roztržitým majitelem výrazného obnosu byl muž, který se potkal s kamarádem na benzínové stanici. Nejspíše v družném rozhovoru položil svou peněženku na střechu kamarádova auta. Následně se rozloučili, a muž odešel do prodejny čerpací stanice na kávu.

PENÍZE LÉTALY PO OKOLÍ

„Po peněžence se začal shánět ve chvíli, kdy zjistil, že nemá čím zaplatit,“ uvádí mluvčí českolipské městské policie Eva Vlastníková. To už ale kamarád i s peněženkou na střeše odjel pryč.

Ohromnou finanční ztrátu odvrátila výše zmíněná Anděla Jirásková, která s rodinou jela za neobvykle ozdobeným vozidlem. Ze střechy totiž peněženka záhy spadla, a několik bankovek se rozlétlo po okolí. „Bylo to jako ve filmu, vzduchem létaly peníze,“ popisuje Jirásková, která ihned zastavila a peníze začala s rodinou sbírat. Pomáhali jim i lidé z dalších aut. „Ani na chvíli nás nenapadlo, že bychom peníze neodevzdali,“ usmívá se vzorná nálezkyně. Díky rychlé reakci rodiny tak majitel dostal peněženku i s penězi zpět. „Nálezcům pak také upřímně poděkoval, protože se velice snadno mohlo stát, že někdo jiný by si celou sumu ponechal,“ podotýká Vlastníková.

ASISTENTI SE OSVĚDČILI

Skupina asistentů kriminality se letos rozrostla. Anděla Jirásková s kolegou Jiřím Cinou patří k původní dvojici, a nyní zaučují další kolegyni a kolegu. „Asistenti kriminality se osvědčili. Zaznamenali řadu polepšených záškoláků, spolupracují i s jejich rodinami a v neposlední řadě mají vždy dveře otevřené v českolipských školách,“ uvádí Vlastníková.

Nyní o prázdninách se věnují například problematice nelegálně odkládaných velkoobjemových odpadů nebo neukázněným pejskařům.

Pavlína Černá