V senátním finále se v Jablonci nad Nisou utkají občanský demokrat Jaroslav Zeman a sociální demokrat Stanislav Eichler. Pro starostu Albrechtic v Jizerských horách Zemana se rozhodlo 21,41 procenta voličů, dosavadní liberecký hejtman Eichler dostal 15,54 procenta hlasů.

Prvního kola voleb do horní komory parlamentu se v jabloneckém volebním obvodu zúčastnilo 37,07 procenta voličů, což je méně než před šesti lety, kdy přišlo v prvním kole 45,82 procenta voličů.

V roce 2006 se stala senátorkou Soňa Paukrtová (Strana pro otevřenou společnost), která ve druhém kole se ziskem 52,94 procenta porazila Jiřího Čeřovského z ODS. Paukrtová letos mandát obhajovala na koaliční kandidátce, ale skončila v poli poražených.

Ke své překvapivé prohře řekla: "Takhle voliči rozhodli a já s tím nic nenadělám, ani z toho nejsem smutná." S tím, že to tak může dopadnout, počítala. "Já už jsem vlastně šest let v důchodu, nebo bych měla být, budu se věnovat komunální politice, svým vnukům a nějaké další činnosti, nemám s tím problém," dodala Paukrtová.

Pro Zemana hlasovalo přes osm tisíc voličů, pro Eichlera necelých šest tisíc.

„Myslím, že voliči kvitují, že jsem odsud z regionu a vybral jsem si témata, která je tíží. Soužití s cikány a zneužívání sociálních dávek. Pro Jablonecko a Semilsko je lékem rozvoj cestovního ruchu," odhadl Jaroslav Zeman příčiny velkého náskoku před druhým kandidátem.

Vítězstvím v prvním kole byl překvapen, zejména po debaklu ODS v krajských volbách. Velmi si cení okamžité podpory protivníků z prvního kola – starostů, Pavla Žura i primáře Vraného.

Podle úřadujícího hejtmana Eichlera jsou ale senátní volby diametrálně jiné než všechny ostatní, jde o přímou volbu.

„Lidé volí osobnosti. A já se za celou dobu v úřadu snažil lidem pomáhat, a to nejen při povodních předloni," míní Eichler. Bez váhání lobboval v Praze za projekty pro kraj. „Dostanu-li se do senátu, budu dělat práci na sto procent. Nemám žádnou další  aktivitu, firmu či funkci," dodal.

Volební místnosti se na Jablonecku a Semilsku opět otevřou v pátek úderem 14.00. Vybrat vítěze mohou ten den až do 22.00. V sobotu lidé mohou jít k druhému kolu od 8 ráno do dvou odpoledne. Tentokrát volební lístky nedostanou domů, ale získají je až ve volebních místnostech.

Pořadí kandidátů podle počtu získaných hlasů v 1. kole:

Výsledky 1. kola voleb do senátu.