VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za kubík vody zaplatíme stovku

Českolipsko - Severočeská vodárenská společnost ohlásila zdražování. Kvůli rozsáhlým investicím

9.6.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/J. Jelínek

Lidé na Českolipsku zaplatí v roce 2015 za kubík pitné vody z vodovodu sto korun. Domácnostem se tak zdraží další položka. Přitom už dnes je voda v Libereckém a Ústeckém kraji jedna z nejdražších v Česku; letos stojí 1000 litrů 75,19 koruny. „Cena roste kvůli velkým investicím a podmínkám evropských dotací,“ řekl ředitel SVS Miroslav Harciník. Některá města už považují cenu za příliš vysokou a chtějí zpomalení růstu.

„Je to lumpárna,“ zhodnotil starosta Kravař Vít Vomáčka. „Kvalita vody je otřesná, v pondělí tekla z kohoutků hnědá voda. Lidem ničí bojlery, ale nikdo se k problému nezná. Když řešíme s SVS a SčVakem kanalizaci, nikdo se k tomu nehlásí,“ shrnul.

„Myslím, že vodárenská společnost pro dva kraje tvoří těžkopádnou instituci. Jsou málo pružní a je s nimi těžká diskuse. Proti ceně vody jsme protestovali,“ informoval starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Cenu musí udržet

Valné hromady SVS se účastnil také kromě jiných starosta Mimoně František Kaiser. „V regionu je vidět, že se v obcích staví kanalizace,“ pochvaluje si. „Slíbili, že tuto cenu dokáží udržet dlouhodobě. Pokud to dodrží, byl bych spokojený,“ dodal.

SVS sama tvrdí, že je cenově jen zhruba v třetině žebříčku, kritici ale dodávají, že jen díky započítání malých městských společností ve středních Čechách. Z velkých společností je druhá nejdražší. „Že patříme mezi společnosti s nejvyšší cenou vody, to je pravda. Ale taky je pravda, že máme za sebou už investice do čistíren vody ve všech aglomeracích a musíme dál investovat,“ řekl Harciník.

Voda prý musí každoročně zdražovat kvůli podmínkám evropských dotací; SVS při jejich přijetí musela slíbit, že další obnovu infrastruktury už si zafinancuje sama a potřebné prostředky chce zajistit právě zdražováním v prvních pěti až sedmi letech životnosti.

Záleží na dotacích

Tempo zdražování bude záviset i na tom, zda SVS dostane od EU všechny slíbené dotace. Od konce minulého roku společnost bojuje o 600 milionů korun, které pro ni údajně přestalo vyjednávat ministerstvo životního prostředí. „Pokud by ale vše dopadlo dobře, chceme postupně snižovat tempo meziročního navyšování někam k 5,5 procentům,“ dodal.

Hospodaření SVS vloni skončilo rekordním ziskem 555 milionů. Ve srovnání s rokem 2009 byl zisk o 70 procent vyšší.

K vyššímu zisku pomohly společnosti nejen vyšší tržby za nájemné, ale i racionalizace nákupu služeb a dalších nákladů. Ve srovnání s výsledkem předešlého roku se do hospodaření promítla i půjčka 200 milionů korun od provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK), kterou SVS použila na financování velkých akcí.

Většina zisku by měla být po odečtení zákonných odvodů stejně jako v minulých letech investována zpět do rozvoje a obnovy vodohospodářského majetku na severu Čech, tak to alespoň ukládají stanovy SVS. „O rozdělení zisku rozhoduje valná hromada akcionářů, což jsou města a obce,“ podotkl předseda představenstva Petr Skokan. Vytvářet zisk je podle něj pro společnost nezbytností.

Tomáš Mařas

9.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení