Při loňském výbuchu bylo zraněno osm zaměstnanců firmy, jeden z nich, 63letý muž, později zemřel v liberecké nemocnici. Do vzduchu se při události uvolnily sloučeniny koncentrované kyseliny sírové a zásaditého hydroxidu sodného s příměsí dalších chemikálií.

„Oblastní inspektorát práce uzavřel kontrolu šetření smrtelného pracovního úrazu v provozovně likvidace nebezpečného odpadu v Hamru na Jezeře. Pokuta není pravomocná,“ potvrdil mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač s tím, že zaměstnavateli hrozila pokuta až do výše 2 milionů.

Kriminalisté v souvislosti s kauzou dosud nikomu z vedení společnosti nebo z provozovny nesdělili obvinění. „Policisté požádali o prodloužení lhůty k prověřování tragické události, s tím jsem souhlasil,“ konstatoval pro Deník státní zástupce Michael Dostál, který případ dozoruje. „Mluvit o detailech teď není možné,“ dodal.

Potvrdil však, že přímo v Hamru se už uskutečnilo několik expertíz a znaleckých pokusů, policisté vyslýchali všechny zaměstnance, ale i ty z jiných firem a také dodavatele. Nyní shromažďují znalecké posudky a podklady pro podání případné obžaloby.

„Uplynul rok a my stále prověřujeme. Znalecké posudky z oboru chemie potvrdily, že příčinou havárie bylo nedodržení postupu při likvidaci chemických látek ve firmě. Tyto posudky současně zjistily i hrubé porušení bezpečnosti práce ze strany zaměstnanců firmy,“ připomněla policejní mluvčí Ivana Baláková. „Hned na počátku bylo zřejmé, že konkrétní zaměstnanci neměli potřebné ochranné pomůcky,“ podotkla mluvčí policie. Firma také údajně neměla v pořádku ani doklady od chemikálií.

Podle původní reakce jednatele firmy Purum Daniela Krafta, sdělené brzy po havárii, probíhal provoz v Hamru od července 2002 až do 19. listopadu 2019 bezproblémově. „Při běžné každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů nastala nepředvídatelná a nám prozatím nevysvětlitelná chemická reakce, která měla za následek výbuch s následným zahořením,“ prohlásil tehdy Kraft.

„Předmětná pokuta, která již byla medializována, není přitom v tuto chvíli ještě pravomocná. Vyjadřovat se tedy, v této fázi, není z naší strany jednak relevantní a dále vůči dotčeným stranám, subjektům a osobám jakkoliv optimální,“ uvedl Daniel Kraft, předseda představenstva společnosti Purum.

Cenná zkušenost

Neobvyklý případ v Hamru na Jezeře před rokem zaměstnal většinu sil integrovaného záchranného systému kraje. „Všechny složky IZS si z něj nesou velké pracovní zkušenosti, které se zcela jistě promítnou do našich vzájemných komunikačních postupů,“ řekl mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev a dodal, že zároveň upozornili na to, že v ČR neexistují přesně stanovená pravidla, jak v podobných případech postupovat při dekontaminaci sanitních vozů.

„Od zásahu uběhl rok a nám se přes veškerou snahu nepodařilo najít státní instituci, která by rozhodla, zda a případně za jakých podmínek je možné vrátit pět zasažených sanit do provozu,“ litoval Georgiev.