Oheň vzplál při sváření propanbutanovým hořákem během opravy okapů. Historický objekt tehdy patřil Sdružení sportovních svazů ČR. Kvůli nedbalosti najaté firmy vznikla škoda za deset milionů korun. Policistům se však nepodařilo vypátrat konkrétního a nejspíš nelegálně zaměstnávaného dělníka, který při práci s otevřeným ohněm způsobil vznícení prachu a hořlavých materiálů pod plechovou střechou. „Věc podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti byla odložena policejním orgánem, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání, tedy stručně řečeno nepodařilo se zjistit pachatele,“ potvrdil státní zástupce Michael Dostál.

Opravu střechy tehdy prováděla firma RB Plzeň. Podle státního zástupce se k odpovědnosti za vznícení střechy z důvodu nedodržení bezpečnostních podmínek při svařování a nahřívání použitého materiálu nejprve doznal majitel firmy. Jeho tvrzení ale nekorespondovalo s dalším důkazy. „Výpověďmi svědků a kamerovým záznamem vyšlo najevo, že majitel firmy na střeše nebyl, ale střechu opravovaly dvě osoby odlišné od majitele. Ty se však nepodařilo zjistit,“ vysvětlil Dostál.

To, že budova s plechovou střechou hoří, lidé zaregistrovali kolem třetí hodiny odpoledne.

Deštivé a chladné počasí do českolipských zahrádek v pondělí příliš nelákalo. Řada provozoven ani neotevřela. Jednou z mála výjimek byla Kozlovna Skleník na českolipské Slovance. Zájem byl naopak o kadeřnictví, a to hlavně z řad mužů
Kultura i zahrádky podniků na Českolipsku ožívají, deváťáci se vracejí do lavic

Pro profesionální hasiče se zásah stal jedním ze složitých požárů, které likvidovali. Jak vzpomínal tehdejší velitel stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v České Lípě Ladislav Vakula, při příjezdu první jednotky požární ochrany v 15.15 hodin byl už požár rozšířen po celé ploše půdního prostoru, který neměl žádné požárně dělící příčky. Na několika místech došlo už k úplnému prohoření a propadům částí dřevěných krovů. Plameny zuřily pouze v půdním prostoru vzdáleném od potencionálně ohrožených osob z okolních objektů, oddělených navíc zděnými příčkami.

Šíření požáru směrem dolů hasiči nezjistili. „Hasiči nebyli ze začátku vidět, protože se první průzkumné skupiny okamžitě vydaly do prostor objektu k zjištění případných osob a k zahájení hasebních prací k zamezení šíření požáru na okolní objekty, což v horních částech střechy a půdy hrozilo,“ popsal hasič.

Zřícením hrozily i osm metrů vysoké komíny. „Požár se nám podařilo zvládnout bez rozšíření na vedlejší objekty a bez úrazu zasahujících hasičů,“ dodal Ladislav Vakula, který je v současnosti územním ředitelem HZS LK na Českolipsku. Jak upřesnil, před pěti lety zasahovalo v Kounicově domě přes 60 hasičů a velké množství potřebné požární techniky. Zásah trval do večerních hodin a kontroloval se do druhého dne.

Na místech, kde se ještě před necelým rokem zelenala louka, vyrostly základy nové stanice pro profesionální hasiče v Doksech.
FOTO: Hasiči se těší na nové zázemí. V Doksech roste nová stanice

Jako příčinu požáru stanovil vyšetřovatel otevřený oheň – nedbalost při svařování. Konkrétně byly prováděny svářečské práce propanbutanovým hořákem při opravě okapů. „Aby mohla být nalepena asfaltová záplata, ohřev se prováděl pomocí propanbutanového hořáku, přičemž se vznítil prach a hořlavé materiály pod střešní krytinou,“ uvedl Vakula a připomněl, že požár Kounicova domu byl velmi podobný požáru střechy zámku v Zahrádkách (30. ledna 2003), a to z hlediska zjištění požáru, rychlosti a rozvoje požáru a obtížích při hašení.

Dům na rohu Berkovy a Zámecké ulice je památkově chráněný od roku 1958. Postavili ho v roce 1771 tehdejší majitelé panství Kounicové na místě, kde stával vrchnostenský pivovar. Ten zničily požáry v letech 1611 a 1698. Sloužil i jako solnice, vojenská nemocnice, celnice, české gymnázium a ve druhé polovině 20. století v něm byl Svazarm.

Předchozí majitel prostory pronajímal drobným podnikatelům. Avšak od požáru už žádné opravy a zajišťovací práce na domě neprovedl. Město objekt koupilo v srpnu 2018 za 1,9 milionu korun a postaralo se o statické zajištění a přípravu na pozdější rekonstrukci.