Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpady nic neplatí, přesto třídí

Českolipsko, ČR - Ukazuje se, že není třeba vysokých poplatků, aby město produkovalo odpad na úrovni západoevropských měst. V České Lípě občané neplatí nic.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou v dnešní době součástí všech měst a obcí. Jejich obyvatelům jde separování odpadů dobře, což dokazuje i řada ocenění a uznání. Foto: Deník/Petra Hámová

Obcím, které produkují nejmenší množství komunálního odpadu, rozdá nezisková organizace Arnika již po třetí Odpadové Oskary. Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok.

„Limit jsme zvolili proto, že to je hodnota, které se daří dosahovat i v sousedním Rakousku či Německu. V Česku je ale pro většinu obcí tato meta stále vzdálená," říká tiskový mluvčí Arniky Jan Vávra. Jednou z obcí, kterou organizátoři v tomto směru uvádějí jako příklad hodný následování, je mimo jiné Česká Lípa. Zde produkce odpadu stanovené mety dosahuje, a to i přesto, že občané města za svoz odpadu nezaplatí ani korunu.

AMBICIÓZNÍ UNIE

Evropský parlament má ambiciózní cíle. Navrhuje, aby se v Evropské unii do roku 2030 skládkovalo maximálně pět procent komunálního odpadu. „ČR proto bude muset udělat řadu kroků, aby tyto cíle naplnila. Zákaz skládkování jsme sice již přijali, ale roční produkce směsného odpadu se u nás skoro nemění. Zavedení vyšších poplatků za uložení odpadů na skládky se zatím prosadit nepodařilo," komentuje současný stav legislativních změn Milan Havel, odborník neziskové organizace Arnika na systémy odpadového hospodářství.

ZŮSTANE ZDARMA

Připomeňme, že dvojnásobné zvýšení ceny skládkování by pro města znamenalo nemalou finanční zátěž.

„Na tom, že se v České Lípě už několik let neplatí za svoz komunálního odpadu, se do blízké budoucnosti nic nezmění," říká starostka České Lípy Romana Žatecká, a chválí občany, že nejsou líní dojít k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad. „Město vytvořilo příležitosti, popelnice jsou dostupné. Postupně taky rozšiřujeme svoz bioodpadu. Na radě města budeme schvalovat další lokality," pokračuje Žatecká. Uvádí, že v loňském roce lidé vytřídili celkem 61 kg na osobu a rok. Bioodpad tvořil asi polovinu.

Nevelká obec Kvítkov leží jen pár kilometrů od České Lípy. V loňském roce se v anketě o Odpadového Oscara umístila na čelní příčce své kategorie v Libereckém kraji. Tamní produkce komunálního odpadu dosáhla zhruba padesáti kilogramů na osobu a rok.

Recept? Je jednoduchý. Za každou vyvezenou nádobu na odpad musejí občané platit padesát korun. „Máme takové kupóny, které na popelnici lepíme, když ji chceme vyvézt," popisuje jeden z Kvítkovanů, který si nepřál uvést své jméno. A není divu. „No, nechávám si ji vyvézt tak jednou za měsíc, to, co hnije, naložím cestou do práce do auta a vyhodím to v Lípě," přiznává na konec.

Česká Lípa platí svoz komunálního odpadu domácností kompletně ze svého rozpočtu. Městskou pokladnu stojí služba každoročně zhruba 35 milionů korun. Opatření zavedlo na konci roku 2009 předchozí vedení radnice jako kompenzaci za tehdejší zvýšení daně z nemovitosti.

Autor: Jiří Jelínek

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V říjnu započalo v Dubé frézování původní vozovky I/9 protínající město.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Doksy - Sedmihorky 1:0 (0:0).

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Česká Lípa - „Klidně vám tu rozhlednu můžu prodat,“ překvapil českolipský podnikatel Tomislav Procházka zastupitele města, když přišel na jednání obhajovat svůj záměr o odkoupení pozemků u rozhledny na Špičáku.

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení