VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pár let přestanou řadě obcí platit územní plány

Českolipsko - Pokud do roku 2020 nestihnou obce vytvořit nové, zastaví se veškerá výstavba.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavla Urbášková

Podle poslední novelizace stavebního zákona z roku 2012 nezbývá některým obcím na Českolipsku nic jiného, než nechat vypracovat nový územní plán. Většina obcí na svých plánech již pracuje, případně je mají již hotové, ostatní kvůli finanční náročnosti či z jiných důvodů prozatím vyčkávají.

Platnost územních plánů vytvořených před novelou stavebního zákona končí v roce 2020. Přestože se to na první pohled jeví jako dlouhá doba, tvorba takového dokumentu může trvat překvapivě dlouho.

„Územní plán se bude pořizovat minimálně dva roky, pokud v tom území nebudou žádné problémy, například s ochranou životního prostředí, komunikacemi první třídy a tak dále," řekla vedoucí stavebního úřadu v České Lípě Jaroslava Petrboková na nedávném setkání starostů Českolipska, kde zároveň uvedla, že se dotyčné obce mohou obrátit na odbory územního plánování obcí s rozšířenou působností, kde jim s přípravou pomohou.

Když nestihnou?

Pokud obce svůj nový územní plán nevytvoří do prvního ledna 2021, přestávají platit plány schválené před rokem 2006. Fakticky to znamená, že se obce vrátí k intravilánu, neboli plánu zastavěné části území obce, stanovenému v roce 1966. Za jeho hranicí pak nebude možné provádět žádnou výstavbu, a to ani na základě výjimek pro hraniční stavby, zemědělská stavení nebo rekreační objekty, které přestanou platit taktéž.

Problém se týká celkem patnácti převážně menších obcí na Českolipsku. „Teprve budeme na zastupitelstvu řešit, jestli plán zpracujeme ještě před příštími volbami do obecních zastupitelstev," říká starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.

To, že jsou obce nuceny tímto způsobem své územní plány aktualizovat, mohou potenciálně využít i občané, kteří potřebují změnu ke svému stavebnímu záměru. Podle zákona jim sice obec může dát k úhradě náklady, které vzniknou úpravou dokumentu, ale v případě, že se budou tvořit plány nové, je možné zkusit dát obci podnět, aby požadovanou úpravu zahrnula do územního plánu už při jeho přípravě.

Nic ovšem není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, návrh může zamítnout například kraj, vzhledem k vlastnímu pohledu na aktuální situaci v obci.

„Ke každé změně se nevyjadřuje jen obec, ale i plno dalších orgánů," říká starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná, která zároveň podotýká, že jim zákon přinese akorát starosti a finanční výdaje.

„Bereme to jako věc, kterou bychom měli vyřešit, ale je to takový balík peněz, že jsou v současnosti přednostnější věci, do kterých musíme investovat," říká starosta Kravař Vít Vomáčka s tím, že náklady na územní plán se v jejich případě pohybují okolo půl milionu korun, což je pro obec s ročním rozpočtem kolem devíti milionů znatelný výdaj.

V Novém Boru mají nejnověji přípravy územního plánu za sebou, zastupitelstvo města jej schválilo při svém posledním zasedání.

Autor: Jiří Jelínek

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení