Nemuselo by tomu tak ale být, kdyby koryto Panenského potoka, který obcí protéká, bylo vyčištěné a prohloubené. V srpnu zaplavila povodňová vlna takřka celé Pertoltice, zasáhla na pětapadesát domů a ušetřila jen pár, které stojí na kopci. Celkové škody přesáhly deset milionů korun.

Úterní velká voda zaplavila na dvě desítky domů včetně obecní knihovny. „Knihovnu už jsme přestěhovali do náhradních prostor, největší škodu způsobila voda na jednom z našich mostů, ten bude třeba strhnout,“ řekl starosta Petr Selinger.

Hladina Panenského potoka je už opět v normálu, o víkendu ale obec čeká velký úklid. „Lidé mají na zahradách tuny naplavenin, které bude třeba odvézt. Se srpnovou povodní se ta poslední nedá srovnat, tentokrát jsou totiž největší škody na psychice lidí. To, co si opravili jim voda teď spláchla znovu, domy ani nestačily pořádně vyschnout a všichni se bojí nadcházející zimy,“ dodal starosta.

Doplatili na faunu

Do Pertoltic se přijel ve čtvrtek podívat hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Podle něj se dalo opakující se záplavě předejít, pokud by koryto protékajícího Panenského potoka bylo po srpnové povodni vyčištěné a prohloubené.

„V době, kdy jsme vyhlásili stav nebezpečí po srpnových povodních, jsem apeloval na všechna povodí, aby se této činnosti co nejrychleji věnovaly. V Pertolticích se tomu tak ale nestalo kvůli zónám pro chráněné živočichy, a proto se lidé musí opět potýkat s následky zaplavení,“ řekl Stanislav Eichler s tím, že o tom bude jednat s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem.

„Nelze přeci stavět zájmy ekologických aktivit před životy obyvatel Libereckého kraje. Mělo by se najít schůdné řešení pro obě strany,“ dodal hejtman. Na Povodí Ohře chtějí tlačit i místní obyvatelé. Jeden z nich Patrik Bergel plánuje založit občanské sdružení. „Chceme, aby vyčistilo koryto potoka. Roky se o to žádalo a nic se nedělo,“ vysvětlil Patrik Bergel.