Na svět přišel o zhruba tři týdny dříve. „Mám vysoký tlak, a tak jsme do porodnice přijeli už v pátek. V neděli už se mu chtělo ven,“ řekla šťastná maminka Klára Nikodymová.

Za své prvenství dostal malý Michal v úterý dopoledne dárky od hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera a druhého místostarosty České Lípy Tomáše Vlčka.

Na hejtmana bude Michálek vzpomínat pokaždé, když uvidí krásný zlatý řetízek se znamením kozoroha, který od něj dostal. „Přeji našemu novému občánkovi spokojený život a mamince, aby jí malý Michal dělal radost nejen ve věku batolecím, ale po celý život,“ řekl hejtman.

Z rukou místostarosty Vlčka pak převzala maminka poukázku v hodnotě pět tisíc korun na nákup dětského zboží a květiny.

„Doma na Michálka čeká ještě o tři roky starší bratříček Karel. Ten se jmenuje po mě, jméno mladšího syna vybírala manželka. Druhé dítě jsme nijak zvlášť neplánovali, prostě to nějak přišlo samo,“ informoval šťastný tatínek Karel Nikodym.

Malý Michal byl letos prvním narozeným chlapečkem v Libereckém kraji. Úplně prvním novorozencem byla holčička Anna Zoe, jenž se narodila na Nový rok v 9:05 v jilemnické nemocnici. Při narození vážila 2,75 kilogramu.

Narodilo se více chlapců

V roce 2011 se v českolipské porodnici uskutečnilo 917 porodů a narodilo 931 dětí. Z toho bylo 445 dívek a 486 chlapců. Nejvíce porodů (87) bylo v březnu 2011, naopak nejméně (66) v listopadu 2011.

Kromě České Lípy a Českolipska, zdejší porodnici vyhledaly i rodičky z mnoha dalších obcí okresu, ale i z Ústeckého a Libereckého kraje, ale také ze Středočeského kraje.

Porodnice pořádá cvičení a kurzy pro těhotné a manželské páry. „Naše oddělení se řadí mezi nevelký počet zařízení s titulem „baby friendly hospital“, které se týká počtu plně kojených dětí při odchodu z porodnice. Umožňujeme jak bezplatný odběr pupečníkové krve do tzv. Banky pupečníkové krve hematologickém ústavu, tak odběry hrazené s využitím pro vlastní potřebu,“ upozornil generální ředitel.