Tragická událost, která v květnu roku 2007 otřásla malou obcí Kravaře na Českolipsku, má další pokračování.

Tehdy čtrnáctiletý chlapec se svým o rok a půl mladším kamarádem navštívil v pátek krátce po šesté hodině večerní volně přístupné školní hřiště.

Oba chlapci rozhoupali železný stojan na basketbalový koš, a když se jej mladší z chlapců pustil, tak se stojan převrhl a druhému hochovi spadl přímo na hlavu. Chlapec tím utrpěl zranění, kterým podlehl.

Policisté tuto tragickou událost tehdy uzavřeli s tím, že se jednalo o nehodu. Proti tomuto rozhodnutí rodiče zesnulého chlapce podali stížnost a policisté se tak opětovně začali případem zabývat.

K výsledku se dostali v prosinci roku 2008 a ze smrti chlapce obvinili místní učitelku Hanu Mrázovou, která v době tragédie byla dočasně pověřená vedením školy. Dočasně proto, že ve skutečnosti ředitelkou nebyla.

Školu vedla od konce února, a to v době, kdy probíhalo výběrové řízení na nového ředitele.

Obvinění ji proto velmi překvapilo a překvapená byla i matka tragicky zesnulého chlapce.

„Paní Mrázová za to podle mne vůbec nemohla. Ve vedení školy byla krátce a za tu dobu nemohla zajistit vše. Správné upevnění stojanů a jejich revize mělo zajistit bývalé vedení školy. Pokud by tedy měl někdo nést vinu, tak by to mělo být právě bývalé vedení, potažmo zřizovatel školy, tedy obec,“ uvedla už v prosinci matka tragicky zesnulého chlapce Iva R.

„Trestní oznámení jsme ale nepodávali proto, aby byl někdo potrestaný, nýbrž proto, aby došlo k nápravě a aby se nic podobného už nemohlo nikdy opakovat. Trvalo to sice poměrně dlouho, ale k nápravě došlo,“ dodala.

Za svým si pravděpodobně rodiče chlapce stojí i dodnes a vinu vidí stále na straně školy, potažmo obce.

Rodiče chlapce se proto obrátili na advokáta a ten pro ně nyní požaduje finanční odškodnění.

„V daném případě je zřejmé, že odpovědnost za škodu nese provozovatel zařízení, jehož zřizovatelem je obec. Škoda je pak dle zákona dána paušální částkou a to ve výši 240 tisíc každému z rodičů,“ napsal advokát rodičů Milan Štětina v dopise ze začátku února směřovaném na kravařskou radnici a zároveň současné ředitelce místní základní školy.

Požádal o úhradu náhrady škody ve výši dvakrát 240 tisíc a to do konce měsíce února letošního roku. Spolu s žádostí o peníze pak pohrozil i soudním vymáháním, které by obec přišlo na další peníze. Stanovisko obce očekává podle svých slov obratem.
To ale v nejbližších dnech neobdrží.

Starosta obce Kravaře totiž ve středu odlétá na dovolenou a vyjádřit se příliš nechtěl ani pro českolipský Deník. „Je to příliš čerstvá záležitost, než abych se k ní mohl vyjadřovat,“ uvedl kravařský starosta Vít Vomáčka.

Podle jeho slov je ale postojem rodiny překvapený a zarazil ho i název dopisu. „Požadují náhradu škody v souvislosti s úmrtím syna. Ten obrat náhrada škody mi připadá naprosto neuvěřitelný. Pochopil bych pojem odškodné či vyrovnání za způsobenou psychickou újmu, ale pojem náhrada škody skutečně nechápu,“ dodal starosta s tím, že stanovisko obce sdělí po návratu z dovolené a konzultaci s právníkem obce