O zhruba tři miliony korun víc zaplatí českolipská radnice za vyvážení popelnic v České Lípě a jejích spádových částech v příštím roce. S cenou 40 milionů ročně vyhrál veřejnou soutěž na zajištění svozu a likvidace odpadu stávající dodavatel firma Marius Pedersen.

Do vyšší ceny se podle místostarosty Jiřího Kočandrleho (TOP 09) promítly mimo jiné dražší pohonné hmoty, růst ceny skládkového a poplatků za likvidaci odpadů ve spalovně.Přidali služby

Marius Pedersen zajištuje službu ve čtyřicetitisícovém městě posledních osm let. Kvůli letos končící smlouvě ale radnice musela vyhlásit novou soutěž. Vítězná společnost získala smlouvu na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou.

„Firma nově navíc zajistí svoz a likvidaci od všech úřadoven městského úřadu, městské policie a všech hřbitovů, které jsou ve správě města. Přibude i objednávkový dotovaný svoz objemného odpadu," objasnil Jiří Kočandrle s tím, že dosud zmíněné služby byly součástí samostatných zakázek. „Nyní jsou ošetřené v jedné smlouvě uzavřené na dobu neurčitou," doplnil Kočandrle.

Za komunální odpad město zaplatí ale více už letos. Při sestavování rozpočtu totiž radnice počítala s částkou 35,5 milionů korun, ta se ale zvedla na 37 milionů. Jak Jiří Kočandrle vysvětlil, důvodem je vyšší sazba DPH, která se zvedla z 10 na 14 procent. Podíl má i přistavení velkokapacitních kontejnerů pro potřeby obyvatel, které původně nebylo v plánu.

I přes navýšení ceny ale lidé v České Lípě nepřijdou o výhodu. Poslední dva roky nemusí platit za odpad. Radnice ho zrušila koncem roku 2009 jako kompenzaci tzv. Janotova úsporného balíčku, který zvýšil daň z nemovitosti na dvojnásobek. „Jsem proti znovuzavedení poplatku. Jeho odpuštěním jsme chtěli lidem ulevit v nákladech za bydlení, a ty se rozhodně nesnižují. Proto ani nebudu takový návrh předkládat zastupitelům," zdůraznila českolipská starostka Hana Moudrá (ODS).

Náklady na likvidaci odpadu tak půjdou opět zcela na účet městské kasy. Česká Lípa má jeden z nejpropracovanějších systémů sběru a třídění komunálního odpadu v Libereckém kraji. Město jako jedno z mála umožňuje obyvatelům třídit i biologický odpad do kontejnerů.