„Jsem rád, že obdobný projekt jsme úspěšně uskutečnili letos i vloni. Liberecký kraj zajišťuje pět kritických úseků dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí. Nejčastějšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci obecný, horský a velký,“ sdělil krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.
Výzva pro podání žádostí do tohoto programu začala 15. listopadu letošního roku a potrvá již jen několik dní, a to do 14. prosince. Transfer obojživelníků spočívá ve výstavbě a následném zbourání zábran a jejich odchytu do zemních pastí a jejich každodenním přenesením s četností dvakrát denně k místům rozmnožování. Mezi vybrané lokality patří zejména ty, kde už dříve každoročně docházelo k významným střetům dopravy a obojživelníků v době jejich hromadného jarního tahu.
Pro transfery kraj vybral úseky komunikací ve správě Krajské správy silnic Libereckého kraje, na nichž docházelo k masivním úhynům žab a čolků, z nichž většina patří mezi zvláště chráněné druhy. Nově se jedná i o dva úseky ve správě Ředitelství silnic a dálnic České republiky.
Přehled komunikací, kde se uskuteční bezpečný transfer obojživelníků:
- Postřelná – komunikace II/270 v délce zhruba jeden kilometr u Bouřlivého rybníka
- Noviny pod Ralskem – komunikace II/278 v délce přibližně 700 metrů
- Dolní Suchá – úsek komunikace III/2713 v délce cca 200 metrů naproti vjezdu do areálu firmy Statek Dolní Suchá
- Chrastava – úsek komunikace III/27250 v délce cca 100 metrů v části, kde se na komunikaci napojuje sjezd na Chrastavu ze silnice I/35
- Pihel – úsek komunikace I/9 v délce cca 250 metrů u Červeného rybníka
Celkem se jedná o úseky v délce 2,25 kilometru. Náklady na transfery obojživelníků činí 190 846 korun pro celý rok 2024.
S využitím tiskové zprávy