Novou zápletku má nedělní zásah vrtulníku záchranářů v Hamru na Jezeře. Po odvážném manévru nad vodou hamerského jezera kousek od zaplněné pláže čekalo úplně stejnou posádku o pár minut později další dobrodružství. Najevo vyšlo až teď.

Po vysazení lékařky do vody hledal totiž vrtulník místo na přistání a jediné ucházející našel nedaleko někdejšího uranového odkaliště. Do radioaktivního kalu po uranové těžbě pak zapadl šéf liberecké záchranky Stanislav Mackovík, který byl jedním z členů posádky.

Šéfovy boty

„Vrtulník přistál na tvrdou zpevněnou plochu, nicméně když jsem běžel za lékařkou, dostal jsem se na trávu, která vypadala, že je trávou, a tam jsem se propadl do mazlavého bláta," popsal další část zásahu Mackovík.
Vzhledem k tomu, že se v místě pracovalo s uranem a vrtulník při přistání rozvířil prach, vložil se do případu Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který rozhodl, že vrtulník i záchranáře proměří kvůli možné radioaktivitě.

Kontrola radiace proběhla včera dopoledne. „Měření se zaměřilo na vrtulník a na moje boty," popsal Mackovík. „Na vrtulníku se nenaměřilo vůbec nic a na mých botách jen velmi zanedbatelné hodnoty, hluboko pod limitem, který by znamenal ohrožení zdraví," uvedl pro Deník šéf záchranářů.

Po příhodě s uranovým kalem vrtulník znovu vzlétl a díky dočasnému uzavření jedné silnice přistál znovu právě na této silnici.
„Celý příběh dokládá, že nikdy přesně nevíme, kam letíme, co máme čekat a velmi rychle musíme rozhodovat," dodal Stanislav Mackovík.
Poté, co si na sociální síti na zásah nad pláží postěžoval starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák, se o případ začali zajímat také krajští politici. Chtějí zjistit, jestli nebyl zbytečný.