Smlouvu o spolupráci v oblasti odborného vzdělávání uzavřela Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje (ZZS LK) a Institut vzdělávání vězeňské služby ČR (IVVS ČR) ve Stráži pod Ralskem.

Vězeňská služba má vlastní speciální sanitky, jimiž v případě potřeby převáží odsouzené na nejrůznější vyšetření do nemocnic. Jejich řidiči musí projít odborným školením, aby dokázali v případě potřeby kvalifikovaně pomoci. Navíc sanitky mají specifické vybavení, s nímž musí řidič umět pracovat.

Získají odborné znalosti

To je naučí liberečtí záchranáři v akreditovaném kvalifikovaném kurzu s názvem Řidič dopravy raněných a nemocných. „Kurz, který bude probíhat v prostorách IVVS ČR, je určen pro šestnáct až dvacet účastníků. Podle zájmu jich můžeme uspořádat až tři ročně,“ řekl ředitel ZZS LK Stanislav Mackovík.

Na vězenské pracovníky v průběhu sto dvaceti hodin čekají takové předměty jako je například chirurgie, vnitřní lékařství, pediatrie nebo vyprošťovací, polohovací a transportní techniky.

„Kurz je zakončen závěrečnou zkouškou před zkušební komisí a absolventi obdrží osvědčení pro získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání v oboru řidič vozidla dopravy nemocných a raněných,“ doplnil ředitel záchranářů Stanislav Mackovík