Pláž Máchova jezera v Doksech v sobotu ožila nejen bezpečností silničního provozu, ale také výhodami integrované dopravy v Libereckém kraji. Akci Zažij to s Idolem zorganizoval Liberecký kraj spolu s Besipem a společností Korid LK, která právě dopravu v kraji zajišťuje.

Slunné počasí přálo, a tak si akci užívali všichni, především děti. Program pro návštěvníky byl nabitý. Nechybělo předvedení zásahu policejního psa a dostavili se i dokští hasiči s ukázkou techniky.

Malí návštěvníci si vyzkoušeli svou mnohdy opravdu první pomoc na figuríně. Dozvěděli se, jak je důležité se správně poutat ve voze, nebo zjistili jaké přednosti nabízí reflexní oblečení, pokud se vydají do silničního provozu. „Když budu mít na sobě reflexní oblečení, jsem na silnici vidět až na dvě stě metrů,“ pochlubil se s nově nabitými vědomostmi klučina, který doběhl s reflexní páskou na ruce k rodičům.

Dětí dorazilo jako máku

„Překvapilo mě, že se děti zajímají o bezpečnost provozu,“ pochválil dětské zvědavce koordinátor libereckého Besipu Jaroslav Polák. Dodal, že si kromě drobných cen ze soutěží odnesly i základy, jak se pohybovat na silnici. Ale i to, že je důležité, aby byly na silnici vidět či jak je nezbytné si uvědomit, že nejsou na silnici samy.

Dětí dorazilo jako máku. Soutěžilo se ve vědomostech týkajících se bezpečnosti silničního provozu a žádný z malých návštěvníků nevynechal jízdu autem na trenažéru ve stánku Besipu.

„Přišel jsem, abych se pobavil a hned jak dojedu na trenažéru, půjdu si zkusit první pomoc na figuríně,“ prozradil své plány Patrik Henrych z Doks.
„Dopoledne jsme zaměřili na děti z dětských domovů a díky dopravnímu podniku jsme pro ně zajistily dopravu zdarma,“ upřesnil náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp.

Plavbu parníkem organizátoři zajistili pro ty, kteří dorazili na pláž a prokázali se jízdenkou z vlaku nebo autobusu. „Jenom během začátku akce jsme tu měli přes osmdesát lidí, kteří přijeli dopravou,“ pochvaloval si Jaroslav Kadlec ze společnosti Korid LK.

Mohou ušetřit na jízdném

„Akce byla zajímavá pro všechny návštěvníky a každý si tady našel něco, co ho zaujalo,“ pochvaloval si Martin Sepp průběh dne. Hlavně dospělí navštěvovali stan IDOLu, kde dostali informace o možnostech výhodného cestování v rámci Libereckého kraje.

„Pokud lidé zakoupí anonymní Opuscard pro nepravidelné cestování, pak karta slouží jako nosič jízdenek nebo elektronická peněženka,“ doplnil Jaroslav Kadlec ze společnosti Korid LK s tím, že díky ní mohou ušetřit i několik stokorun měsíčně.

„Akci pořádáme v rámci ročního plánu bezpečnosti, a když se podívám na celou republiku, je to unikátní projekt,“ pochlubil se Martin Sepp a pokračoval: „Když porovnám ostatní kraje v republice, tak se nikde nic podobného nedělá. Je to především o lidech a ochotě na takových projektech pracovat.“

Podle náměstka hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martina Seppa nehodovost klesá, ale jestli je to díky preventivním akcím nelze s určitostí prokázat. „Když se podíváte na historii těchto akcí, je to dělané zábavnou formou, děti to víc baví, než kdyby hodinu měly poslouchat lektora,“ dodal Sepp