V dubnu radní kraje dali zelenou rekonstrukci prostor bývalého autoprovozu v areálu nemocnice, kam se měli ještě letos záchranáři přesunout. K tomu však zatím rozhodně nedojde. Nových prostor se záchranáři dočkají až koncem příštího roku.

Právě plány na rekonstrukci objektů bývalé autodopravy celou akci zbrzdily. „Pokud vše půjde dobře, mohly by stavební práce začít příští rok na jaře, záchranka by se pak mohla stěhovat v závěru roku," řekl končící krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Výhodou nového umístění základny bude rychlejší výjezd z areálu nemocnice. O záměru přestěhovat záchranáře v České Lípě informovalo vedení kraje už v březnu 2015. Objekt nevyužívané autodopravy v areálu nemocnice od té doby dostal novou střechu. Dál zatím opravy nepokročily.

Objekt ale potřebuje rekonstrukci interiérů a také vyměnit okna a zateplit, aby měli záchranáři důstojné zázemí. „Starý objekt záchranky pak bude třeba zdemolovat, což také nebude jednoduché, protože je v něm azbest," řekl hejtman Martin Půta. Uvolněný prostor chce nemocnice využít jako parkoviště.

Sanity, jedoucí k případům, by tak nevyjížděly na Purkyňovu ulici jako dosud, ale do ulice Pod Špičákem a odtud na hlavní tah z České Lípy do Zákup. Podle ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Kratochvíla by se stěhováním záchranky vyřešil i další problém. „Nejkrizovějším místem v nemocnici je v tuto chvíli výjezd záchranky z areálu. Vybudovat nový výjezd směrem do sídliště Špičák by stálo další miliony, zatímco tady by měla záchranka už hotový přímý výjezd," vysvětlil výhodu řešení již dříve Kratochvíl a dodal: „Budova dopravy tady je. Stejně by ji někdo musel dávat dohromady, protože ji nemůžeme nechat chátrat."

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, výjezdové skupiny má rozmístěné ve 13 městech, v Liberci jsou dvě. Polovina stanovišť je v sousedství nemocničních areálů nebo přímo jejich součástí. Záchranka zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případů. K dispozici mají 43 vozů, z toho 16 jsou doktorská auta. Provoz záchranné služby kraj dotuje, letos je v rozpočtu připraveno 152,2 milionu korun.

V posledních letech kraj do rozvoje záchranné služby a jejího vybavení investoval miliony korun, z velké části s využitím evropských dotací. Od února slouží v kraji nové operační středisko, jehož vybudování stálo 30 milionů korun. Od letošního roku má záchranná služba 20 nových sanitek a čtyři nové terénní vozy pro lékaře, dohromady bezmála za 90 milionů korun. V novém programovacím období chce kraj získat další evropské peníze na nákup vozů a techniky za dalších sto milionů. V plánu je také rozšíření výjezdové základny na libereckém letišti.