Zhruba padesátka lidí vytvořila v pondělí živý řetěz po linii, kam až by možná mohla jednou zasahovat stavba ohromného obchodního domu přímo v centru České Lípy. Sešli se v den, kdy proběhlo poslední veřejné projednávání upraveného územního plánu. A scházet se chtějí každý den až do čtvrtka. Na něj plánují mezi obchodními domy Andy a Banco uspořádat velký happening.

„Už z doby, kdy se bouraly lázně, máme popraskané domy. Je tady nestabilní podloží a to by tu jednou chtěli stavět betonovou krabici," neskrývala rozhořčení Miroslava Vykročilová, jedna z protestujících.

Podle Radomily Vlčkové by město udělalo líp, kdyby raději na ploše vysázelo stromy a přidalo lavičky. „Obchodů je tady hodně, další zapotřebí nejsou," přidala se Anna Barkmanová.

Jak uvedla starostka Hana Moudrá (ODS), obchodní centrum se stavět nebude. „V tomto volebním období není vůle mezi zastupiteli, aby se parkoviště prodalo," ujišťuje starostka.

Právě parkoviště u OD Banco je jablkem sváru. Podle územního plánu z něj má být plocha pro občanskou vybavenost. To znamená, že tam může stát za pár let víceúčelový objekt pro administrativní, kulturní a komerční využití. Před časem přitom Českolipané v anketě města odmítli, aby místo parkoviště byla nákupní galerie, kterou chtěl postavit soukromý investor na pozemku stávajícího OD Banco a parkoviště.

Protesty proti územnímu plánu budou v České Lípě pokračovat.V navrhované úpravě územního plánu zmíněná plocha navíc ukrajuje zhruba desetimetrový kus z odpočinkové zóny mezi obchodními domy. Pokud se bude v budoucnu stavět, nová budova může zcela zastínit výhled na secesní Unionku. Ta je jednou z nejcennějších staveb v centru města.

Lípa potřebuje práci

„Proč se tedy má měnit územní plán, když paní starostka přísahá, že se stavět nebude. Je to příprava k tomu, aby to mohli schválit ti, co přijdou po nich. Je to příprava na stavbu obchodního domu," myslí si Petr Jeník, jeden z organizátorů protestu. Ten od pondělí na sociální síti facebook šíří výzvu proti stavbě obchodního domu a fanoušci naskakují geometrickou řadou.

„K čemu obchodní dům, kdo v něm bude nakupovat? Lípa potřebuje nejprve práci a pak teprve obchodní domy, obráceně to nefunguje," napsala například Martina Sluková.

Nespokojení jsou také lidé, kteří bydlí v centru Lípy. „Bylo by to na úkor vzhledu města. Už tak historické jádro půlí silnice," myslí si Radomír Reichl.

Podle Marie Zelinkové, referentky územního plánování na českolipské radnici, schválení územního plánu neznamená automaticky stavbu nákupního centra. „Je to pouze nabídka pro případné investory," vysvětluje Marie Zelinková s tím, že odpůrci si mohou podat námitky do sedmi dnů na podatelnu městského úřadu.

Zastupitelé by měli schválit nový územní plán pro Českou Lípu a její spádové obce během příštích měsíců. Petr Skokan (VV) je podle svých slov rozhodnutý, že bude poté iniciovat změnu územního plánu. „Věc je tak daleko, že zastupitelstvo musí územní plán schválit. Pak navrhnu jeho změnu, aby se vyloučila stavba na parkovišti," uvedl Petr Skokan.

Nespokojení lidé plánují, že dají městu najevo svůj nesouhlas i v příštích dnech. Podle organizátorů protestů se sejdou vždy v 15 hodin mezi obchodními domy Andy a Banco. Na čtvrtek chystají velký happening.

O dalších změnách v novém územním plánu se dočtete ve středečním vydání Českolipského deníku.