Není to tak dlouho, co Městská policie zasahovala proti dvěma opilcům, kteří byli i agresivní. Přišli na řadu donucovací prostředky a také standardně lékařská prohlídka, po které měli být umístění do protialkoholní záchytné stanice v Mladé Boleslavi. A v této chvíli nastal policistům problém. Mladoboleslavská záchytka je odmítla s tím, že tam místně nepřísluší. A tak policisté se dvěma opilci v autě mířili zpět do České Lípy.

„Opilce můžeme zabezpečit a na dvě hodiny jej můžeme zadržet,“ uvedl Antonín Doležal, zástupce ředitele českolipské městské policie. Pokud je ovíněný občan ohrožen na životních funkcích, vždy přivolávají záchrannou službu. „Když záchytka v Mladé Boleslavi na spolupráci přistoupila, asi nepočítala s tím, že budeme vozit podnapilé v takové míře.“ Za dva roky tam odvezli pět lidí.

Do nemocnice nepatří

Bohužel ani českolipská nemocnice nemá řešení jen pro podnapilé výtržníky. „K osobám pod vlivem alkoholu přistupujeme jako k pacientům, je u nich stanovena diagnóza intoxikace alkoholem. V případě nějakého zranění nebo podezření na zranění putují na chirurgii. Někdy jsou umístěni na jiné z lůžkových oddělení v nemocnici,“ vysvětlil mluvčí NsP Petr Pokorný. Pokud ovšem nedojde k otravě alkoholem, případně ke zranění, které by doprovázelo opilost, pak není agresivní pijany kam umístit. „Zvláštní pokoj pro opilce nemáme,“ dodává Petr Pokorný.

Kdysi v České Lípě protialkoholní záchytná stanice fungovala. Podle psychiatra MUDr. Ladislava Hnídka je to otázka ekonomická. „Doslechl jsem se, že Liberecký kraj zvažoval nové zřízení záchytky, ale nikdo to nechce na svá bedra. Provoz je drahý a ztrátový.“ Ani nemocnice nezůstává prosta problémů s těmi, kteří mají několik promile v krvi. „Pro nemocnici jsou opilci téměř každodenní problém a nejen finanční zátěž,“ připouští Petr Pokorný.

Je pravdou, že příchod opilců a jejich pobyt v nemocnici nezřídka provází agresivita. K tomu se přidružuje znečišťování prostor nemocnice a někdy i vandalismus. „Část personálu kvůli tomu absolvovala i výcvik v sebeobraně,“ dodává mluvčí.

Jakmile mohou, utečou

Pacientům nezřídka chybějí doklady nebo záměrně nechtějí být identifikováni. „Někteří, jak jim síly dovolí, utečou. Někdy je nutná spolupráce s policisty.“
Podle zdravotníků jde asi o fenomén dneška, neboť opilství se objevuje u lidí bez rozdílu věku, vzdělání či sociální situace. Smutnou pravdou je, že výjimkou nejsou ani pacienti, kteří ještě patří na dětské oddělení.

A jak to bude se zadrženými opilými výtržníky na Českolipsku do budoucna, když poslední záchytka v severních Čechách, v Bílině na Teplicku byla také zrušena? „Vzhledem k tomu, že v současné době není žádné obdobné zařízení, jako protialkoholní záchytná stanice, pro náš region k dispozici, mohou se obdobné případy, kdy jsme nuceni v zákonné lhůtě opilce pustit, v budoucnu opakovat,“ smutně dodává Antonín Doležal.

Autor: Tomáš Mařas