Děti objekt v ulici U Sirotčince opustily loni na podzim, když se přestěhovaly do zrekonstruovaných prostor bývalé mateřské školy v Pekárkově ulici, od té doby je prázdný. Podle vedení města je využití budovy pro vybudování hospice přijatelnější než její prodej. „Město by při současných cenách těžko dostalo tolik peněz, kolik odhadl znalec,“ řekla mluvčí radnice Pavlína Stránská.

Záměr poskytnout tento areál pro vybudování hospice je teprve na počátku, projednat a schválit ho musí městské zastupitelstvo. To se sejde nejdříve na konci prázdnin. Plán na vybudování chybějícího zařízení hospicové péče měly ve volebním programu téměř všichni.

„Od začátku svého působení ve vedení města jsem se proto snažila vytypovat pro hospic vhodný objekt,“ řekla liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Budova podle ní nyní nemá využití a navíc stojí na vhodném a dostupném místě.

Původně měl stát v centru města

O výstavbě hospice se v Libereckém kraji diskutuje léta, kraj je jedním z mála v zemi, kde ještě hospic není. V roce 2003 dokonce stát přislíbil 14 milionů korun na jeho vybudování v Jablonci nad Nisou.

Sdružení pro hospic ho tehdy chtělo vybudovat v bývalé dětské nemocnici. Na podporu této myšlenky se konalo také referendum. Z projektu ale nakonec sešlo, protože se sdružení nepodařilo získat na projekt další peníze.

Českolipští hospic chtěli také

Pak se uvažovalo o přestavbě bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v České Lípě, přednost ale dostala kvůli nižším nákladům stavba na zelené louce. Kvůli dostupnosti pro obyvatele kraje padlo rozhodnutí, že by měl hospic stát v Liberci nebo Jablonci.

Jablonečtí zastupitelé se loni rozhodli poskytnout kraji na výstavbu hospice pětašedesátihektarový pozemek v blízkosti silnice na Prahu. Pozemek kraji darují, ve smlouvě bude, že ho lze použít jen pro výstavbu hospice, jinak se pozemek městu vrátí.

Nabídka Liberce věnovat na hospic budovu v centru města je zcela nová. „Z našeho pohledu by toto řešení bylo lepší než výstavba v Jablonci, budova je v centru města a velmi dobře dostupná,“ řekla ředitelka společnosti Hospicová péče svavé Zdislavy Taťána Janoušková.

Podle odhadů krajského úřadu se obyvatelé Libereckého kraje hospice nejspíš dočkají nejdříve v druhé polovině roku 2013. Pokud se bude stavět nový, přijde na 60 milionů korun. Dalších 15 až 20 milionů bude podle odhadů třeba každoročně na jeho provoz.

Zhruba dvě třetiny nákladů by měly pokrýt příspěvky od zdravotních pojišťoven, čtvrtinu by dával kraj a zbytek by měli zaplatit dárci a příspěvky rodin ubytovaných klientů. Přestože už loni podepsaly kraj a Hospicová péče sv. Zdislavy smlouvu o spolupráci, výstavba hospice zatím nijak nepokročila.