„Cena školních tašek a batohů se pohybuje od 1500 do 3000 korun. Penály stojí kolem 300 korun,“ potvrdila vedoucí jednoho z libereckých papírnictví. Ceny jsou tu vyšší než třeba v obchodních řetězcích, kde batoh pořídíte už od pětistovky a vybavený penál za stokorunu. „Je to tím, že máme hlavně značkové věci se zdravotním certifikátem. Jsou kvalitnější než ty, které nabízejí řetězce v rámci akční nabídky,“ zdůvodňuje prodavačka ze specializovaného obchodu.

Třeba rodinu Gabriely Štorkové z Liberce přijde začátek školy na šest tisíc. A to zdaleka nepodléhá módním trendům, které prvňákům diktují aktovky se Spidermanem nebo panenkou Barbie. „Batoh stál 1500, dále cvičky, bačkory, sešity, příspěvek na družinu, kroužky. Jen plavání přijde na dva tisíce. Sice na celé pololetí, ale zaplatit se musí teď,“ ilustruje matka školačky.

Velkou zátěž pro rozpočet představuje začátek září zejména pro rodiny s nízkými příjmy nebo rodiče samoživitele. Ti mohou požádat o jednorázové dávky v hmotné nouzi prostřednictvím úřadů práce. „Jednorázová pomoc může v některých případech pokrýt i celou částku, ale ta musí být doložena potvrzením ze školy a doložením účtů,“ popsala mechanismus vedoucí pobočky úřadu práce v Tanvaldu Renata Riegerová. Pomoc se podle ní týká i dětí z vyšších stupňů ZŠ a středoškoláků. Příjmy rodiny ovšem musí splňovat daná kritéria.

PENÍZE ROVNOU ŠKOLE 

Peníze na výtvarné potřeby už několik let přidává školákům například městys Zásada na Jablonecku. „Za ně nakoupíme vše, co děti potřebují, včetně nůžek a vodovek. Žáci vše dostanou na začátku roku v kufříku,“ řekla učitelka prvního stupně Zuzana Hradecká. V první třídě mají děti zdarma i učební pomůcky, ale od druhé třídy už musí například sešity platit rodiče. „Na prvním stupni vyjde celý balíček na školní rok na 400 až 450 korun. Rodiče to vyjde levněji a navíc nemusejí hledat sešity podle požadavků školy,“ dodává učitelka.

Zásada není jediná. I frýdlantská radnice rozdává už šest let prvňákům příspěvek v hodnotě 800 korun. Jak upozornila mluvčí úřadu Martina Petrášková, peníze nedostávají rodiče, ale škola, která děti pomůckami vybaví. Příspěvek na školu poskytují svým zaměstnancům i některé firmy. Třeba liberecký závod společnosti Magna Bohemia rozdá 1200 balíčků s psacími a výtvarnými pomůckami.

Všech zhruba 4700 letošních prvňáčků vybaví do nového školního roku také Liberecký kraj. Na kufříky s drobnými potřebami uvolní podle mluvčího Filipa Trdly 550 tisíc korun. Dříve stát pomáhal rodinám plošným příspěvkem, takzvaným „pastelkovným“. To ale v roce 2012 skončilo. Zato mají ale prvňáci zdarma učebnice a sešity.