Říká se, že volby do komunálu jsou o lidech. Dalo by se čekat, že strany využijí co největší prostor pro představení svých kandidátů. Informační hodnota tiskovin je ale v tomto ohledu kolísavá. Některá uskupení jsou až přehnaně opatrná o sobě něco sdělit. Například sdružení Změna směru v Kravařích představuje na letáku formátu A4 pouze Jitku Křížovou z čela kandidátky se zajímavým odůvodněním.

„Z důvodu GDPR nejsou zde fota ani osobní údaje ostatních kandidátů,“ stojí doslova v postranní poznámce. Vysvětlit pro Deník, co to znamená ve vztahu k údajům, jež jsou dostupné už třeba jen na samotných volebních lístcích, Křížová odmítla s tím, že nepotřebuje, aby se o ní psalo v novinách.

To v České Lípě si neznámý odesílatel s ochranou osobnosti hlavu nedělal. Do schránek ve městě přistál „volební rádce“, který na jedné straně doporučuje voličům kandidáty napříč některými stranami, na té druhé jsou fotografie tří zastupitelů s nepříliš pozitivními popisky.

„Vulgární samolibý kecálek, který žije z hazardu a gamblerů,“ stojí u fotografie lídra Pirátů Petra Jeníka. Ten se nařčením směje. „Jestli jde o ten hazard, tak snad jen, že provozuji web s fotbalovými statistikami v 19 jazycích,“ říká na svou obranu Jeník. „Nejvíc mě to mrzí kvůli mamině, která mi celá ubrečená volala s tím, co to má znamenat,“ dodává.

O něco závažnější obvinění padla směrem k jedničce komunistů Františku Chotovi. Podle anonymního pamfletu se jedná o „komunistického aparátčíka, kterého jen amnestie zachránila před testem za zneužívání peněz města“. Chot byl za podobný přečin v minulosti opravdu souzen, ale podle svých slov má ve věci k dispozici zprošťující rozsudek krajského soudu. „Rozhodně to není tak, že bych z toho vyklouzl díky amnestii,“ tvrdí s tím, že uvažuje ve věci podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Tlačí na mě i lidé z partaje, abych to nenechal jen tak,“ říká Chot.

Že se po volbách na policii obrátí, už je rozhodnutý třetí člověk představený na letáku v negativním světle. Je jím údajně „arogantní fracek, který jde jen po penězích“ Zdeněk Ježák z Nezávislých a Soukromníků. „Uráží to nejen mě, ale i všechny okolo,“ podotýká. Všichni tři mají i tipy, kdo by za věcí mohl stát, ale nechtějí se prý snižovat na „jejich“ úroveň.