„Pomáháme rodinám v Novém Boru a dluhy jsou častou příčinou mnohem hlubších problémů. Děti z takových rodin narážejí ve škole i ve vztazích,“ říká ředitelka Rodiny v centru Petra Vlčková.

Podle mapy exekucí, kterou zpracovala organizace Otevřená společnost, je v Novém Boru míra zadlužení vysoká. Celkový podíl lidí v exekuci tvoří více než 12 % obyvatel starších patnácti let. Zadlužený je tedy každý osmý občan. Z toho téměř polovina těchto lidí má 3 až 9 exekucí najednou.

PORADNA NEMÁ O KLIENTY NOUZI

Že jsou dluhy ve sklářském městě velký problém, který se týká stovek lidí, dokazuje i vytíženost dluhové poradny. Tu Rodina v centru otevřela letos v červnu. „Poradna má po půl roce fungování více než stovku klientů, kterým pomáhá z dluhové pasti,“ podotýká Vlčková.

Individuální poradenství a besedy zdarma mohou obyvatelé využít díky projektu S rodinou proti dluhům, který Rodina v centru připravila ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Lidé se mohou písemně či telefonicky obrátit hned na dvě pracovnice organizace, která sídlí v Purkyňově ulici.

K dalšímu boji s dluhy přizvalo novoborské sdružení řadu odborníků, kterých se problém nějak týká, a to zástupce města, neziskovek, škol, firem, ale i policie a exekučního oddělení českolipského okresního soudu. „Dluhovou problematiku je nutné chápat v širším kontextu. Na podzimním setkání se proto sešlo 25 lidí, kteří navrhli konkrétní opatření, jak počet dlužníků snížit,“ dodává Vlčková.

Podle Barbory Halířové z Úřadu vlády, pod kterým Agentura pro sociální začleňování funguje, se na poslední schůzce objevila celá řada zajímavých nápadů. „Našli jsme efektivní způsoby, jak lidi informovat o nebezpečí dluhové pasti. Od mentorů v komunitě, kteří by sdíleli zkušenosti a poradili lidem, přes komunikační kampaň v médiích až po možnost zřídit informační portál s telefonní linkou,“ nastínila budoucí aktivity Halířová.

Zadluženost není problém jen v Novém Boru. Na Českolipsku má exekuci přes 13 000 lidí, tedy asi každý šestý člověk. Podle mapy exekucí dluží lidé v regionu celkem 4,3 miliardy korun. Analýza společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, ukazuje, že po řadě let snižování se v roce 2017 průměrná výše dluhu obyvatel Česka meziročně zvýšila o 4 tisíce korun.

„Současné tempo růstu ekonomiky vyvolává větší ochotu utrácet a kvůli nákupům se i zadlužovat. Dlužníci by ale měli pamatovat na to, že ekonomický cyklus přináší i poklesy spojené s růstem nezaměstnanosti, a vytvářet si dostatečnou rezervu na pokrytí splátek svých závazků,“ upozorňuje generální ředitelka KRUK Paulina Sapkowska.