Nejen mezi příznivci záhad a nevysvětlitelných jevů má pověst místa s výrazně vyšším výskytem nevysvětlitelných mizení lodí a letadel nebo také plavidel nalezených bez posádky, aniž by pro to existovalo logické vysvětlení. Bermudský trojúhelník má ještě jednu zvláštnost, která jde ruku v ruce s předešlým jevem.

Časoprostorové posuny a ztráty času. Toto místo na pomezí Mexického zálivu by vydalo na nespočet kapitol našeho seriálu, ale my se vydáme do trianglu, který máme doslova pod nosem.

Českolipský trojúhelník vymezují Žandov, Mimoň a Doksy. Pravda, lodě ani letadla se tady neztrácejí, ale je to místo s nezvykle častým výskytem posunu v čase i časovou ztrátou. Tyto jevy se nevyskytují po celé oblasti, ale ve vymezeném prostoru jsou častější než jinde.

Bránou do jiné reality

Nedaleko Žandova je mezi jinými zalesněný vrch, který by podle místního badatele Vladislava Hohenkreuze měl být bývalou tvrzí Ratzowelle, česky Rachvalou. Při jednom z výletů do těchto míst v roce 1993 zažil na vlastní kůži velmi nezvyklou příhodu. Při všední procházce se před ním z ničeho nic otevřela malá planina.

„Planina byla čistá, bez větví, kamenů nebo listí. Uprostřed se vinula zachovalá, kamenem dlážděná pěšina, čistá, jako by ji někdo důkladně zametl,“ popisuje tehdejší zážitek Hohenkreuz. Došel na pěšinu a otočil se na skálu, která stála opodál. V ten moment nevěřil vlastním očím. Před ním se objevila kamenná brána a ona cesta vedla přímo do jejího středu.

Situace byla natolik reálná, že si mohl na vrata porostlá mechem sáhnout. Bránu neotevřel, protože neměla žádná madla, a tak odešel s tím, že se vrátí. Nikdy víc se situace neopakovala.

Jezvé, které leží ve vymezeném prostoru českolipského trojúhelníku, má svoji Orlí skálu, kde dochází podle některých návštěvníků k posunu nebo dokonce ztrátě času. Stává se, že lidé v těchto místech mají zvláštní pocit, jako by se zastavil čas, také jim připadá, že na okolí pohlížejí skrz nějakou clonu.

Nakonec zjistí, že namísto několika málo minut, které měli na místě strávit, tam zůstali třeba i dvě hodiny a stalo se, že se jim v době pobytu zastavily hodinky.

Temné lesy kolem Doks

Posuňme se dál na Mimoňsko. Zde se obdobné případy stávají v bývalém vojenském prostoru a výjimkou není ani historka o ztrátě času v místech zříceniny hradu Ralsko. Scénář se opakuje. Lidé tvrdí, že na místě nebyli déle než pár chvil a nakonec zjistí, že ona chvíle trvala i několik hodin. Vojenský prostor Ralsko i přes svou záhadology propíranou spekulativní minulost má těchto případů nejméně.

Doksy a okolí kolem Máchova jezera jsou plné tajemství, která jsou někdy z říše fantazie a jindy mohou mít reálný historický základ. Proslulý Máchův dopis o cestě v čase na hradě Houska, který stojí jen kousek od Doks, se nakonec ukázal jako falzum. Přestože by tak mohl smést všechny historky o podivnostech v okolí ze stolu, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Okolní lesy nabízejí tomu, kdo má trochu fantazie, příležitosti k rozvinutí banálních historek do fantastických rozměrů. Kdyby podobný zážitek nemělo více lidí, asi bychom nad tím skutečně mávli rukou.

Když se ztratí odpoledne

Stejná situace, jako je kolem Orlí skály u Jezvé, se opakuje v místech kolem Doks a Starých Splavů. Je přinejmenším zvláštní, že jde hlavně místa v lese, blízko nějakého vrchu nebo skaliska. I vně trojúhelníku jsou oblasti, kde se časová ztráta vyskytla.

Před několika desítkami let si vyrazila jistá žena na houby do okolí Jestřebí. Ohlásila návrat kolem poledne, a když se nevracela, příbuzní dostali strach, že se jí v lese něco stalo. I přesto, že se jí v odpoledních hodinách vydali hledat, nenašli ji. Sama nakonec domů došla až večer a rodině tvrdila, že se v lese zdržela maximálně do poledních hodin.

Proč tedy domů dorazila večer, nedokázala vysvětlit, stejně jako kde byla zbývající čas. Tady je každé reálné vysvětlení drahé. Příliš mnoho lidí zažilo stejnou situaci na několika místech tohoto trojúhelníku. Prostředí je skoro vždy stejné - les, zřícenina nebo skála a ztráta času.

Je možné příčinu hledat ve vyvřelých skalních útvarech, které jsou v místech vždy přítomná a které nám neznámým způsobem ovlivňují čas i prostor? Stejně tak můžeme spekulovat o teoriích cestování a posunů v čas Alberta Einsteina nebo Stephena Williama Hawkinga, ale uspokojivou odpověď nám asi nikdo nedá.

Příště: Horní Police – duch uvězněný v zámecké zdi

Tomáš Mařas