Jeden z českolipských lékárníků, Jan Hašek, který vede Lékárnu Slovanka na stejnojmenném sídlišti v České Lípě, potvrdil, že zájem o respirátory v posledních dnech rapidně vzrostl. „Před chvilkou jsme doprodali poslední FFP2, ale ještě dnes odpoledne máme přislíbenou dodávku dalších. Respirátory bereme zásadně od českého výrobce,“ sdělil v pátek v poledne Hašek. „Zásobeni jsem respirátory vyšší třídy, FFP 3.“

Magistra Michaela Bažantová, jednatelka lékárenské společnosti Lékárna U Hedviky, která má lékárny v Žandově a Kamenickém Šenově, rovněž sdělila, že respirátory FFP2 lidé vykoupili, ale lékárny toto žádané zboží brzy doplní. „Podle zájmu lidí jsme poznali, že v TV zase něco vyhlásili, lidé se bojí, ale stále máme kvalitní nanoroušky,“ uvedla Bažantová.

V jedné z největších lékáren na Českolipsku, v nemocniční lékárně NsP Česká Lípa, se podle její hlavní lékárnice Petry Havlasové po respirátorech „zaprášilo“ už před časem, když média informovala o opatřeních v Rakousku a možnosti, že by i v ČR měla platit podobná. Nyní ale lékárna v českolipské nemocnici má respirátory stále na skladě, jak model FFP2, tak FFP3 a samozřejmě i běžné chirurgické roušky. „Fronty se na respirátory u nás netvoří, aktuálně můžeme každému klientovi vyhovět,“ ujistila Havlasová.

Českolipanka Eva Jonášová také nad chystaným opatřením kroutí hlavou, ale je ráda, že tento týden nakoupila v supermarketu Lidl balení chirurgických roušek za 30 korun: „Ještě nedávno ten desetikusový balíček měli za 79 Kč, respirátory tam teď bohužel už byly vyprodané,“ řekla Jonášová.