„Dvojice mladíků se pokoušela dost nevybíravým způsobem vloudit do bytu jednoho z obyvatel domu v Dukelské ulici. Vydávali se za pracovníky firmy ČEZ a nabízeli levnější elektřinu a plyn. Naštěstí se všímavý soused obrátil na policii," uvádí tisková mluvčí MP Eva Vlastníková.

Mladíci sousedův telefonát slyšeli a z místa okamžitě utekli. Podle Vlastníkové podobné situace zaznamenávají strážníci zhruba pětkrát ročně, ale může jich být mnohem více, často občané situaci ani neohlásí.

„Ke mně také přišli, byli docela příjemní, ale dál jsem je nepustil, nejsem včerejší. Slušně jsem jim řekl nashle a zavřel dveře," popisuje setkání s údajnými zástupci společnosti Bohemia Energy šestašedesátiletý Robert Hlinka z České Lípy.

„Obchodní zástupci Comfort Energy i Bohemia Energy jsou povinni se řídit etickým kodexem prodejce, jehož součástí je mimo jiné i nařízení o striktním dodržování a respektování místních vyhlášek platných v jednotlivých obcích, včetně zákazu podomního prodeje. V případě, že je nařízení ze strany obchodního zástupce porušeno, jde o pochybení jednotlivce," uvádí PR manažerka společností Comfort Energy a Bohemia Energy Alžběta Šťastná.

Takto obdobné společnosti „hodí" veškerou vinu na prodejce, se kterými bývají často domluvení, že za něj pokutu následně zaplatí, jedná se totiž o drobné. „V současné době probíhá přestupkové řízení dvou prodejců, je to logické, protože pokud by šla samotná firma do správního řízení, zaplatí mnohem více," říká Eva Vlastníková.

Opatrnost je na místě

Prodejci se zaměřují převážně na starší spoluobčany a jsou velice přesvědčiví. Například sdělí, že se podpisem smlouvy nemění distibutor, může se tak zdát, že se zase tolik neděje.

Je ale velký rozdíl mezi distributorem, tedy vlastníkem sítě a dodavatelem, což může být téměř jakákoliv firma s platnou licencí. Lidé často pod tlakem polopravd podepíší smlouvu, jejíchž výpověď může být díky právním kličkám v ní obsažených poměrně nákladná.

Dalším, již zmíněným trikem, je vyvolávání dojmu, že prodejce jen kontroluje náležitosti smlouvy a vydává se za zástupce distributora, což je samozřejmě jen finta, jak odlákat pozornost. Slibují také například vrácení přeplatků a podobně.

Nelze samozřejmě všechny nabídky levnějších energií, mobilních tarifů a dalších služeb házet do jednoho pytle.

„Na trhu jsou slušní a féroví zprostředkovatelé, jejichž cílem je mimo vlastního profitu i vaše spokojenost. Pozor je třeba dávat si na ty nepoctivé," říká odborný poradce ze Sdružení obrany spotřebitelů Adam Plajner, který zároveň dodává, že v případě nejistoty se na ně lze vždy obrátit.

Jednání se šmejdy na vlastní kůži

Je tomu zhruba půl roku, kdy jsem měl sám konflikt s podomními prodejci energetických služeb. Bydlím v domě, kde je většina obyvatel důchodového věku. Už v přízemí jsem slyšel někoho hovořit na společné chodbě a cestou do schodů jsem u dveří sousedky odzdola zaznamenal muže s deskami.

Nejprve jsem tomu nevěnoval pozornost a vyšel jsem ke dveřím svého bytu, kde už stál druhý muž. Ten se mne nejprve zeptal, jestli je byt můj, což jsem potvrdil. Následovala věta „Tak přesně na vás tady čekám". Zvědavý, co se bude dít dál, jsem s mladíkem započal rozhovor. Zeptal se mě, jestli může jít dál, což jsem odmítl. V klidu jsem otevřel dveře a vstoupil dŠmejdi. Ilustrační fotografie.Zdroj: Deník/ Jiří Sejkorao bytu, kde jsem se hned na prahu zastavil a zeptal se, co má na srdci. Odpověděl, že je z ČEZu a kontroluje elektroměr a jestli bych mu ukázal smlouvu, kde je uvedené jeho číslo.

Řekl jsem mu, že jestli je z ČEZu, měl by jej znát, což jej zaskočilo a ptal se, jestli jsem se službami spokojen. Po pravdě jsem odvětil, že elektřina zásuvkou proudí, tak asi ano. Zeptal se, jestli bych měl zájem o levnější služby, na což jsem odpověděl, že ne a chtěl jsem hovor v klidu ukončit. To u prodejce vyvolalo, skoro bych až řekl agresivní reakci, kdy mi položil ruku na dveře a zvýšeným hlasem mi téměř vynadal, že jsem blázen, když nechci ušetřit.

To zase vyvolalo mojí reakci a ještě zvýšenějším hlasem jsem mu sdělil, že je v Lípě zakázán podomní prodej a ať jdou pryč, nebo zavolám policii. Začal se se mnou hádat, že nic neprodávají, což zjevně nebyla pravda, tak jsem jsem se opravdu rozčílil a oba dva z domu vypoklonkoval. Venku nastoupili do postaršího mercedesu, kde ještě chvíli čekali na své kumpány otravující ve vedlejších vchodech a odjeli.

Od té doby se u nás ke svému štěstí neukázali.