Nebezpečně stoupat začala v neděli hladina Svitávky v Zákupech. Díky teplému počasí začal totiž na řece praskat led a obrovské kry volně pluly po vodním toku. V užších místech Svitávky na sebe však začaly narážet a tvořit přírodní hráz. S nasazením všech sil a s pomocí místního živnostníka, který zákupským hasičům přispěchal na pomoc s bagrem, se však požárníkům podařilo udržet řeku v korytě. Nikomu tak voda majetek neponičila, žádný ze zasahujících hasičů se nezranil.

Začali s bidly

„Od nedělního odpoledne jsme se snažili bidly kry na Svitávce od sebe odhánět, aby se nesrážely. V osm hodin večer jsme už museli zavolat na pomoc bagr. Nebylo v lidských silách tak silný led prorazit,“ popsal nedělní situaci na Svitávce velitel jednotky dobrovolných hasičů ze Zákup Zdeněk Homza ml.

V úseku od zákupského koupaliště až do Božíkova se kontinuálně na toku řeky tvořily ledové hráze. Uvolněné, mnohdy až třicet centimetrů silné kry se hromadily především v užších místech. Voda tam nemohla odtékat a hladina Svitávky začala stoupat.

„V Božíkově došlo k situaci, kdy úsek minimálně padesát metrů po celé šíři vodního toku byl ucpaný obrovskými kusy ledu. Na pomoc nám přijel místní živnostník s vlastním bagrem,“ upřesnil starosta Zákup Radek Lípa.

Pracovali do noci

Ten doplnil, že muž sjel ke břehu tak blízko, jak jen mohl, a lžící postupně začal velké kusy ledu rozbíjet na menší, aby voda mohla místem volně protékat. S namáhavou prací začal u zdejšího koupaliště a posouval se vždy o kousek podle toho, kde kry uvízly.

„Pracovali jsme na řece asi až do jedné hodiny ráno. Po celý zbytek noci jsme drželi pohotovost, na řeku dohlíželi městští strážníci. Po celou dobu s námi byli u Svitávky i lidé z povodňové komise, aby v případě vylití řeky okamžitě zalarmovali obyvatele,“ doplnil Zdeněk Homza ml.

Ačkoli se místním podařilo vlastními silami v neděli nebezpečí odvrátit, na některých úsecích Svitávky led ještě neroztál. Jedním z nich je také úsek přímo v centru města.

„Až praskne i tento led, můžeme ve městě zažít podobnou situaci jako v neděli. Řeku nyní hlídáme velmi bedlivě, protože tam, kde jsme včera ledy odstranili, se už kupí nové,“ upozornil Radek Lípa s tím, že o celé situaci neprodleně informovali zaměstnance Povodí Ohře.

Ti přijeli hned v pondělí ráno na obhlídku řeky.

„O ledu na Svitávce víme a řeku monitorujeme. V současnosti ale není stav v Zákupech kritický, led z koryta tak odstraňovat nebudeme. Ovšem v okamžiku, kdy by se kry zase začaly na Svitávce hromadit a ucpávat koryto, jsme připravení okamžitě vyjet místním lidem na pomoc,“ přislíbil Tomáš Suchý, vedoucí provozu Povodí Ohře v České Lípě.