Jasno v tom, jak vyzrát na malé červíčky – cerkárie, které během letní sezony ochromily místní koupaliště, má zákupská radnice. „Po konzultacích s odborníky vypustíme vodní nádrž,“ sdělila první krok Miloslava Hudaková, starostka Zákup s tím, že poté techničtí pracovníci posypou dno chloraminem nebo hašeným vápnem.

„Zmíněná aplikace by nám měla pomoci zahubit malé šnečky, na nichž se cerkárie vyvíjejí. Navíc nádrž necháme přes zimu vymrznout,“ popisuje starostka. Po dohodě s rybáři nasadí město do vodní nádrže vhodnou osádku ryb, v první řadě zejména líny, kteří malé šnečky požírají.

Zákupští také na příští rok plánují vybudovat úplně nový samostatný nátok do koupaliště. „Doposud jsme jej napouštěli z horního rybníka, které je v polích nad koupalištěm. Nyní by nádrž měla napájet čistá voda z potoka,“ upřesňuje zákupská starostka a doufá, že uvedená opatření pomohou.

Radnice měla v záloze i druhou variantu boje proti cerkáriím. „V úvahu přicházela i aplikace modré skalice. To nám však odborníci nedoporučili vzhledem k tomu, že v případě čištění nádrže bychom museli složitě hledat, kam ji uložit, protože se, vzhledem k obsahu těžkých kovů, jedná o nebezpečný odpad,“ doplňuje Miloslava Hudaková.

ČTĚTE TAKÉ:

Na zákupském koupališti, které město spravuje ve své režii teprve druhým rokem, byl vyhlášen zákaz koupání v polovině července. Laboratorní vyšetření potvrdilo výskyt cerkárii, malých červíčků, kteří se zavrtávají do lidské kůže a způsobují velmi nepříjemné kožní vyrážky lidem s citlivou kůží, a to zejména dětem.

Díky tomu je letošní prázdninová sezona pro město silně ztrátová. Zákupští totiž jen letos investovali do koupaliště a bezprostředního okolí na milion tři sta tisíc korun. Jen nové sociální zařízení je přišlo přes osm set tisíc korun. „Musíme rovněž vyřešit, jak to bude se znečištěným rybníkem nad koupalištěm, odkud při přívalových deštích teče voda do koupaliště,“ podotkla Miloslava Hudaková.

Už loni město provedlo na koupališti a v jeho okolí opatření proti výskytu sinic. Omezil se přítok do koupaliště z rybníku nad ním a rybáři vylovili ze zákupského koupaliště kapry, aby nerozrývali dno a neuvolňovali z něj látky, díky nimž se sinicím daří. Navíc v příštím roce už louky nad koupalištěm nebudou sloužit jako pastviny pro dobytek.