Auta odstavená podél hlavních tahů trápí Zákupy během zdejších oblíbených burz. A to pravidelně. Město se doposud snažilo přimět četné návštěvníky k ohleduplnosti po dobrém, ale pohár trpělivosti přetekl a pokuty létaly jak na běžícím pásu. Nově navázaná spolupráce s českolipským dopravním inspektorátem bude pokračovat i nadále.

„Dosud jsme se snažili působit jen preventivně, ale už to dál nešlo,“ říká starosta Zákup Radek Lípa a vyjmenovává možnosti, které se jim společně s pořadatelem burz podařilo najít.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.
Česká Lípa dá půl milionu porodnici

„Domluvili jsme se například se zemědělcem, který má pronajatou přilehlou louku, aby ji posekal a tím nám pomohl rozšířit počet parkovacích míst. Ani to ale nestačilo. Když vidíte, že lidé odstaví auto skoro doprostřed silnice, přitom kousek dál na parkovišti je plno volných míst, co si o tom máte myslet?“ nechápe Lípa.

Další možností, kde v Zákupech během burz zaparkovat, je nově Nádražní ulice, která se v daný čas stává jednosměrkou. „Ale to je pro mnohé zase moc daleko od areálu, kde se burza koná,“ pokračuje starosta. O tom, že se jedná o čirou lenost svědčí i to, že veškeré odstavné plochy jsou zdarma.

Ze situace jsou zoufalí i mnozí obyvatelé Zákup. „Kolem parkoviště se nedalo skoro projet, bylo to šílené, navíc tam nebezpečně přecházeli lidé od zaparkovaných aut,“ vypráví své dojmy z průjezdu Zákup v době konání zatím poslední burzy čtenářka Petra H. V Zákupech sice funguje městská policie, ale její dva strážníci na dohled nad akcí sami nestačí.

Kastelán zámku v Zákupech Petr Weiss.
K výročí republiky zámek Zákupy ukáže také dobový byt úředníka

„Jeden musí hlídat křižovatku v Kamenické ulici, kde by se mohlo stát, že řidiči zablokují příjezd sanitky k domovu důchodců. Druhý strážník má pak plno práce ve zbytku města,“ podotýká Radek Lípa s tím, že po jednáních s pořadatelem se podařilo navýšit i počet organizátorů. „Na pořádek v okolí akce dohlížíme celou dobu, teď v letní sezoně jsme dohled zintenzivnili,“ uvádí mluvčí českolipské policie Ivana Baláková s tím, že do Zákup teď budou vyjíždějí nejen kolegové z obvodního oddělení v Mimoni, ale také hlídka z dopravního inspektorátu v České Lípě. A tak to bude i po zbytek letní sezony.

Starosta se podle svých slov šel na kritická místa několikrát podívat. „Musím policii poděkovat, odvedli tam opravdu kus práce,“ říká Lípa a doufá, že pro příště už budou lidé zodpovědnější. „Máme se zástupci policie i pořadatele naplánované sezení, kde celou věc vyhodnotíme,“ dodává.

Koupaliště v Zákupech.
Zákupy vylepší své koupaliště

Burzy všemožných věcí se v Zákupech konají už desítky let. Za tu dobu si akce mezi sběrateli, kutily a dalšími nadšenci do všemožné „veteše“ vydobyla značné renomé. Sehnat se dá prakticky všechno, co člověka napadne. Od historického porcelánu přes armádní přebytky až po lustr z paroží. Burzy – oficiálně nazvané Zákupské a bleší trhy – se konají po dva dny začátkem každého měsíce od března do prosince.