Na hradech a zámcích skončila hlavní sezóna, některé památky ale své brány nezavírají. Zámek v Zákupech nabídne během listopadu prohlídky pro opozdilce, v prosinci pak adventní koncert s doprovodným programem.

Už tento víkend 3. a 4. listopadu se návštěvníci mohou těšit na mimořádné prohlídky I. trasy. „Ty budou obohaceny tím, že při nich budeme pouštět hudební ukázku z velkého orchestrionu z 19. století v předpokoji císařova apartmá, ale navíc se budou týkat osobnosti Napoleonova syna Orlíka, jenž byl krátký čas vévodou zákupským,“ říká kastelán zámku Petr Weiss.

Při této příležitosti bude první trasa zámku navíc v letošním roce zpřístupněna naposledy. Orchestrion patřil Ferdinandu V. Dobrotivému. Císař pořídil hned dva, větší pro Pražský hrad a menší pro své letní sídlo v Zákupech. Prohlídky budou probíhat každou celou hodinu od 10 do 14 hodin.

I druhý listopadový víkend čeká příchozí speciální program, budou se moci podívat do nových prostor zámku. Expozice bude mapovat historii zámku po roce 1918. „V prvním patře za první republiky vznikly byty pro úředníky. Zámek i s dvorem a vším, co k tomu patří, tehdy spravovaly Státní lesy a statky,“ uvedl Weiss. Zámek v zachovalém prvorepublikovém bytě představí rodinu vysokého lesního úředníka, který měl areál na starost.

Prosincový program nabídne 15. 12. adventní koncert ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v 1. patře.