Historik Zdeněk Rydygr má bývalou secesní restauraci a hotel Orlík stále v paměti. „Osobně ještě pamatuji hotel Orlík v provozu s jeho nepřekonatelnými knedlíky,“ vybavil si.

Také Alena Stárková restauraci Orlík kdysi navštěvovala. „Do Orlíku jsem chodívala, ale potom jsem se odstěhovala. Sice jsem se zase vrátila, ale co s ním bylo mezi tím, nevím,“ zavzpomínala. Špatný stav ji překvapil, ale má pochopení. „Co naděláte, když na to není, tak na to není. Je plno potřebných věcí. Je to zkrátka těžké. Budova je to nádherná, ale když nejsou finance,“ pokrčila rameny.

Noční můrou zastupitelů bylo, aby se z budovy nestala ubytovna, proto ji raději před třemi lety za 6,5 milionu korun město zakoupilo. V současnosti hledají zastupitelé prostředky na jejich opravy. Pracovat se už na projektu však začalo.

„V současné době dokončujeme zaměření skutečného stavu celého objektu. Toto bude sloužit jako podklad pro další rozhodování, co s objektem dále a jeho následné využití,“ přiblížil starosta Zákup Radek Lípa, jak daleko už jsou.

A obnovou budovy bývalé secesní restaurace a hotelu Orlík se počítá v rámci revitalizace zákupského náměstí, jeho druhé etapy, takzvaného Velkého projektu, na nějž se připravuje architektonicko-urbanistická studie. Jeho součástí je i oprava dalších budov, které se na náměstí nacházejí a město je vlastní. Je to radnice, klášter, ve kterém se nachází pošta a nyní také Orlík.

Nabízí se možnost vytvořit z Orlíku turistiko-informační centrum se zaměřením na hendikepované. „Rádi bychom čerpali finanční prostředky z dotačních programů z přeshraniční spolupráce. Za tímto účelem jsme oslovili několik možných partnerů na německé straně, ale i v Česku,“ upřesnil starosta.

Prvotní jednání mají už Zákupy za sebou. Inspirace přišla právě z Německa, kde podobná centra již fungují. „Chtěli bychom z té budovy udělat místo pro setkávání hendikepovaných, například kavárnu nebo jinou provozovnu. Místo, které by pro ně bylo vhodné, prostor pro jejich workshopy a ubytování. Tak, aby mohli využívat komplexní zázemí,“ upřesnil muž v čele Zákup.

Centrum by handicapovaní nejen provozovali, ale v rámci konkrétního postižení by se o ostatní handicapované také starali.

6. ročník akce Strážský dogtrek.
Den plný zábavy s psím parťákem. Strážský dogtrek opět pomáhal opuštěným psům

Dominik Kubát bydlí nedaleko, a tak okolo poničené budovy často procházel. Její opravu jednoznačně vítá. „Je to dobře. Už se začínala rozpadat. Konečně se to opraví. Když foukal velký vítr, odnášel části střechy. Já bydlím blízko, takže i proto jsem rád,“ řekl mladý muž.

Kateřina Iwanejko z Ateliéru Kiwi, který byl najat k pasportizaci nemovitosti, k jejímu stavu poznamenala: „V tuto chvíli jsme na začátku a zakreslujeme skutečný stav objektu,“ řekla architektka. Stavebně technický stav je podle ní uspokojivý. „Nejsou tam výrazné statické poruchy a odpovídá stáří budovy a tomu, co v ní probíhalo.“

Její spolupracovník Tomáš Hrubeš poznamenal, že budova byla dlouhodobě neudržovaná, což se samozřejmě na jejím stavu promítlo. „Jsou tam nějaké problémy s vlhkostí a se zatékáním, ale není to tak, že by hrozilo zřícení nebo něco podobného.“

Ilustrační foto.
Plánovaná fotovoltaická elektrárna v Ralsku zatím nemá příslib připojení do sítě

Dle slov Iwanejko existují v části druhého nadzemního podlaží a podkroví zásahy, které předpokládaly, že objekt bude využíván jako hotel. „To znamená, že tam jsou nově připravené příčky a dá se říci, že tento stav je dobrý. Ale rekonstrukce bude podléhat záměru města Zákupy,“ upřesnila inženýrka.

Zlatou érou pro pohostinství v Zákupech bylo poslední půlstoletí rakouské monarchie a na něj navazující počáteční období první republiky. Historik Zdeněk Rydygr uvedl, že po první světové válce prosperovalo v Zákupech 19 hostinců a výčepů včetně jednoho veřejného domu. „K omezení provozoven došlo za 2. světové války a definitivní ránu jim zasadil odsun sudetských Němců s následným zestátněním po roce 1948.“

Restaurace Orlík však měla to štěstí, že fungovala dál.

Podívejte se: Stráž slaví, zámek Vartenberk je přístupný. Budou se tam pěstovat houby?

Zdroj: Ladislava Sdrzallek