Obyvatel Zákup Dominik Kubát je rád, že vedení městečka se k předělání náměstí rozhoupalo. „Náměstí by chtělo dát dohromady, už je v dezolátnějším stavu. Všechny tyto díry by se měly zacelit,“ ukázal prstem na rozpadající se povrch a podotkl: „Je dobře, že se do toho město pustí.“

Velkolepá rekonstrukce náměstí proběhne ve dvou etapách. Jako první přijde na řadu takzvaný malý projekt. Starosta Radek Lípa tomu pracovně říká projekt Malého náměstí. „Jedná se o ucelení jeho povrchu asfaltovým mikrokobercem. Různých povrchů tady máme hodně, tak bychom je chtěli nějakým způsobem sjednotit,“ vysvětlil starosta Zákup.

Poté přijde na řadu mobiliář. V jeho rámci se doplní odpadkové koše, lavičky, květináče atd. „Vyznačíme parkovací systém tak, aby bylo parkování na náměstí nějakým způsobem regulované,“ upřesnil Lípa.

Parkování totiž není řízené a je zdarma. „V případě, že by došlo k pravidelnému zaplňování vzniklých parkovacích míst, jsme připraveni nainstalovat ceduli upravující čas povoleného stání. Aby se nám nepřihodilo, že se z náměstí stane záchytné parkoviště,“ má obavy Lípa.

Starosta rovněž vysvětlil, že jde v první řadě o bezpečnost. „Chceme, aby výjezdy z tohoto prostoru na hlavní komunikaci byly usměrněné a především bezpečné,“ podotkl muž v čele Zákup.

Že je to skutečně nutné si myslí i obyvatelka města Alena Stárková. „Je to rozhodně potřeba. Vždyť je to taková vizitka. Naše náměstí je hezké. Jsou tady kulturní památky. Je třeba, aby k něčemu vypadalo,“ vysvětlila sportovně oblečená žena, která si na náměstí přišla prohlédnout nabídku místních stánkařů. Ti prozatím náměstí vedle zaparkovaných aut vévodí.

Investorem takzvaného malého projektu je město. „V tuto chvíli připravujeme podklady pro veřejnou zakázku,“ upřesnil Lípa fázi, v níž se projekt nachází. Radní se do něj chtějí pustit ještě letos a jeho náklady odhadují přibližně na 2 miliony korun.

Starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík.
Ve Stráži pod Ralskem chybí supermarket. Billa to vzdala, město hledá náhradu

Poté přijde na řadu takzvaný velký projekt. Starosta prozradil, že se nyní připravuje architektonicko-urbanistická studie. „Souvisí i se změnou územního plánu, proto je otázkou delšího časového úseku.“

Dle jeho slov rovněž závisí na finančních možnostech města. Zákupy mají v úmyslu k obnově využít dotace. „Rádi bychom se vrátili k dlažbě. Tento projekt by měl skutečně z náměstí udělat náměstí,“ řekl Lípa.

Myslí si, že centrální prostor, v podobě v jaké je nyní, nevyužívá plně svůj potenciál. „Chceme, aby na náměstí vznikla opravdu velká plocha, která bude sloužit například k pořádání kulturních akcí. Rovněž bychom uvítali klasické městské náměstí v památkové zóně,“ popsal svou vizi vysoký muž. Smyslem je vytěsnit parkování na jiné plochy, k tomuto účelu vymezené.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy. Povede z Dubice do Dolní Libchavy.
Dva kruháky, estakáda přes Ploučnici. Začala stavba další části obchvatu Lípy

Lípa dále vyobrazil podrobněji velkolepé plány, kam nezahrnuje jen náměstí. „Do projektu jsme zahrnuli i ostatní plochy kolem něj, které budou sloužit jako parkování. Ale je to běh na hodně dlouhou trať,“ řekl.

Město počítá, že se celková cena vyšplhá na několik desítek milionů korun. Do opravy totiž zastupitelé také plánují zahrnout všechny budovy, které jsou ve vlastnictví města a na náměstí se nacházejí.