Možná jste o něm někdy už slyšeli, a to asi především v souvislosti s tamním státním zámkem, který je především raritou, protože tam chovají medvědy. Protože mají v Zákupech i koupaliště, můžete si výlet naplánovat na celý den a vydat se i tam. Cesta na koupaliště je dobře značená a problém není ani vyrazit třeba vlakem.

V tomto případě totiž zabijete doslova dvě mouchy jednou ranou – potěšíte sami sebe v podobě osvěžujícího pivního moku, který si určitě dáte, protože nebudete muset řídit a výlet vláčkem potěší i vaše děti, které budou mít hezký zážitek. Co by kamenem dohodil budete mít na koupaliště, když vystoupíte na zastávce Božíkov a pak už jen hurá do vody.

Vodu mají u nosu

O kvalitě tamější vody by se z pohledu návštěvníků koupaliště dalo diskutovat asi delší dobu. Většina z nich si totiž stěžuje na zelené řasy, které jsou ve vodě přítomné, a tak vodu vidí jako znečištěnou. Neoddiskutovatelným faktem však je, že podle Krajské hygienické stanice v Liberci je voda vhodná ke koupání.

Na druhou stranu jsou místní obyvatelé s koupalištěm spokojeni, protože jsou rádi, že nemusí dojíždět do koupališť okolních. „Jsme rádi, že máme koupaliště v místě bydliště, ale letos mi tady vadí řasy, které jsou ve vodě, to je špatné. Kromě toho mě zaráží, že je tu celkem málo lidí na to, že je už hezké počasí,“ řekla jedna z návštěvnic, Mirka ze Zákup.

Vstup do vody je možný po celém obvodu vodní plochy, přičemž asi nejoblíbenější je vstup z hlavní písečné pláže. Tam je také umístěno asi největší lákadlo pro děti, kterým je devět metrů vysoký a celých devadesát pět metrů dlouhý tobogán. Vstup na tobogán je zcela zdarma, což je pro rodiče s dětmi velkou výhodou. Nutno ale říci, že alespoň malá rekonstrukce by v jeho případě neškodila. Na druhou stranu co bychom zadarmo ještě nechtěli?

Stín i sluníčko

Kromě písečné jsou k dispozici i plochy travnaté, přičemž si sami vyberete, zda ležet spíše ve stínu pod stromy nebo na sluníčku. Když máte menší děti, které tobogán ještě moc nebere, mohou si pohrát například v dřevěném hradu, kde jsou dvě houpačky a klouzačka. Ten se nachází hned u prvního občerstvení kousek od vchodu do areálu.

Nejen točené pivo, ale i točenou limonádu za přijatelnou cenu, sladkosti, slané pochutiny a mnoho dalšího nabízí občerstvení na koupališti, která jsou dvě. Podle místních „dolní“ a „horní“.

V takzvaně horním, kde mě velmi příjemně překvapilo vnitřní prostředí restaurace, se najíte opravdu dosyta. Tam si totiž můžete dát třeba klasiku – smažený sýr s hranolky, bramboráčky, klobásu, kuřecí či vepřový řízek nebo dokonce i kuřecí kapsu. Jestli si dáte i něco k pití, připravte si na oběd přibližně sto korun, protože cenově se větší jídla pohybují mezi šedesáti až osmdesáti korunami.

U obou občerstvení na vás čeká i posezení, a protože je kryté, schováte se tam alespoň na chvilku před sluníčkem, případně před nepřízní počasí, a v klidu se občerstvíte.

Auto bez starostí

Jestli na koupaliště dorazíte svým přibližovadlem se čtyřmi koly, zaplatíte za něj padesát korun. Někomu se to možná může zdát příliš peněz, ale na druhou stranu máte jistotu, že bude pečlivě ohlídáno, protože parkoviště se nachází až za hlavní pokladnou, která opuštěná rozhodně není.

Paní na pokladně kasíruje návštěvníky až do sedmé hodiny večerní, a to za dospělého dvacet korun, za děti od šesti let, studenty a důchodce deset korun.
Ubytovat se v areálu? Bez problému. Kromě běžného ubytování ve vlastních stanech a karavanech je tu k dispozici i několik velmi pěkně vybavených chat. Ty ale bývají obyvkle přes léto už obsazené, a tak je dobré si místo v nich rezervovat včas.

Celkově bych areál koupaliště v Zákupech zhodnotila jako místo pro nepříliš náročné návštěvníky koupališť, ať už v případě kvality vody nebo komplexní vybavenosti areálu. Sice tu najdete vše, co k pobytu na koupališti potřebujete, ale například mladým tady spousta věcí může scházet.

Adéla Vachtová