VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pidišneci mohou za zákaz koupání v Zákupech

Zákupy - Zdrojem problémů jsou asi cerkarie. Ty se zavrtávají do kůže a způsobují kožní potíže.

24.7.2009 3
SDÍLEJ:

Zákaz koupání bude v Zákupech platit po celou sezonu.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Šnečku, šnečku, vystrč růžky… Tuhle dětskou říkanku si dlouho v Zákupech neřeknou. Šnečci tam růžky vystrčily natolik hodně, že zde museli vyhlásit zákaz koupání. Miniaturní vodní šneci, kteří se přemnožili, jsou hostiteli pro cerkarie, které způsobují kožní problémy lidem s citlivou kůží, a to zejména dětem.

„Máme podezření, že by se mohlo jednat o cerkarie. Jejich výskytu odpovídají i příznaky postižených návštěvníků koupaliště,“ potvrzuje Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Cerkarie je konečným vývojovým stádiem motolic a mlži jsou pouze jejími mezihostiteli. Mikroorganismy po ukončení svého vývoje mlže opouštějí, plavou ve vodě a hledají jiného definitivního hostitele, člověka. Při kontaktu s jeho kůží se do ní zavrtají a způsobují onemocnění.

„Malých šneků je v zákupském koupališti opravdu velmi vysoký počet. Ale doposud nebylo ukončeno laboratorní vyšetřování, které by vyvrátilo či potvrdilo výskyt cerkarií,“ říká Zuzana Balašová. Ta ale zároveň zdůrazňuje, že u cerkarií není určena žádná limitní hodnota, protože jejich výskyt ve vodě představuje zdravotní riziko.

Než budou známy výsledky laboratorního vyšetření, bylo Zákupským doporučeno vyhlásit zákaz koupání. „To jsme učinili, abychom se vyhnuli případné žalobě,“ potvrzuje Miloslava Hudaková, starostka Zákup.

S kožními problémy se obrátily na českolipskou kožní lékařku Danu Pospíšilovou i dvě rodiny, které se koupaly právě v Zákupech. „Vyrážkou byly postižené děti, jejich rodičům se potíže vyhnuly,“ popisuje Dana Pospíšilová.

Na vině mohou být i povodně

Chránit se před nákazou lze jen prevencí. Důležité je vyhýbat se koupání v přírodních jezerech s bohatou vegetací, obzvláště za velmi teplých dní a především v ranních hodinách, protože šneci vylučují cerkarie právě ráno. Léčba je jen symptomatická, je zaměřená na příznaky, nikoliv na příčiny. Co je příčinou nadměrného výskytu pidišneků nikdo neví. Podle Miloslavy Hudákové přicházejí v úvahu dvě možné hypotézy.

„Rybáři nevysadili ryby, které mohly mikroorganismy požírat,“ nabízí jedno z možných vysvětlení. Může zde však být i souvislost s květnovou povodní, která zasáhla blízké Velenice. Přívalové deště byly tehdy tak silné, že akutně hrozilo protržení hráze i u zákupského koupaliště. „Je reálné, že nám do koupaliště natekla voda z polí,“ podotýká zákupská starostka Hudaková.

„Přívalové deště v minulých týdnech měly spíše vliv na zvýšení počtu buněk sinic nikoli na přemnožení mlžů v koupališti,“ domnívá se Zuzana Balašová.
Zákupská radnice provozuje koupaliště ve své režii teprve druhým rokem a během této krátké doby se musela popasovat se špatným technickým stavem areálu. Jen do nového moderního sociálního zařízení město investovalo osm set třicet tisíc korun.

„Současná situace je pro nás ranou pod pás. Letošní léto příliš koupání nepřeje, v podstatě je sezona pryč, a návratnost naší investice tak bude nulová,“ neskrývá rozčarování Miloslava Hudaková a smutně dodává: „Je to paradox. Bály jsme se sinic, ty máme v normě. Jinde si stěžují, že se přemnožili komáři, a u nás nic. Ale zmohli nás minišneci.“

Autor: Radmila Pokorná

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení