Jaro bude na zákupském koupališti hektické. Město chce ještě do začátku prázdnin postavit na místě původních šaten a bufetu zbrusu nové zázemí, ve kterém bude nově i WC.

„Chci poděkovat všem návštěvníkům, kteří doposud poctivě vážili cestu do asi 200 metrů vzdáleného objektu stávajících toalet,“ říká starosta Zákup Radek Lípa s tím, že si v tomto ohledu nedělá moc iluze.

Co naopak bude v nové budově za zhruba dva miliony korun chybět, je prodejna občerstvení. „Dobře se nám tu loni rozjela pizzerie a nemá smysl, aby na takhle velkém koupališti byly dvě takové provozovny,“ tvrdí starosta.

Uvidí na děti

Odsouhlasení celého záměru předcházela poměrně dlouhá debata. Původně byla na stole varianta rekonstrukce stávajícího objektu z první poloviny minulého století. Oslovený projektant ale doporučil městu současnou stavbu raději strhnout a postavit novou.

„Nejdřív jsem myslel, že by se tam postavila nějaká úsporná montovaná stavba, ale nakonec zvítězila varianta sice nákladnější, ale co nejvíce podobná originálu, kde bude kromě toalet a šaten také terasa, kde budou moci návštěvníci sedět s výhledem na své děti,“ popisuje letošní novinku Lípa a dodává, že kromě šaten by se měli letos návštěvníci těšit i na opravené chatky.

Město se snaží turisticky vyhledávaný areál každoročně zvelebovat. Průběžně například opravuje jednotlivé úseky hráze rozlehlé vodní plochy.

V současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby nového objektu šaten. To samo o sobě ještě není zárukou zahájení stavby, jak je možné vidět na případu venkovního bazénu v České Lípě. Zde se do soutěže na realizaci přihlásila jediná firma, navíc s nabídkou, která výrazně převyšovala odhad. Radnice proto výběrové řízení zrušila a přistoupila k zatím dočasnému přerušení záměru s tím, že o něm rozhodne nově zvolené zastupitelstvo po podzimních volbách.

Českolipané ale nepřijdou na poli letních radovánek úplně zkrátka. V rekreačním areálu u zatopené pískovny v Dubici je totiž těsně před dokončením zbrusu nové 3D bludiště.

Koupání ve zdejší nádrži je spíše pro otrlejší jedince, hodnoty naměřených sinic zde dlouhodobě překračují hygienické normy a město už bezvýsledně utratilo mnoho milionů korun za vyčištění vody. V areálu však letos bude už třetí sezonu fungovat soustava vleků pro wakeboardisty, kteří si vodní plochu obklopenou přírodou oblíbili a dojíždějí sem z mnohdy i velké dálky. Příznivci tohoto sportu jsou většinou oděni v neoprénu, takže jim horší kvalita vody tolik nevadí. Pro opláchnutí jsou na pláži k dispozici sprchy napájené hloubkovým vrtem.