Sekají rákos, ručně sbírají plže, čistí břehy a posilují rybí osádku.

Všemi možnými dostupnými prostředky se v Zákupech snaží zachránit letní sezonu na místním koupališti, kterou zastavila přítomnost nebezpečných cerkárií ve vodě.

Městu, coby provozovateli koupaliště, hrozí finanční ztráty i odliv návštěvníků. „Zatím jsou ekonomické ztráty minimální, ale hodně jsme investovali do nového vybavení areálu, nechali jsme opravit tobogán, přibyly nové herní prvky na dětském hřišti. Byla by škoda, kdyby to jen tak vylétlo vzduchem," říká starosta Zákup Radek Lípa.

Cerkárie se lidem zavrtávají do kůže, vyvolávají svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. V Zákupech je před dvěma týdny odhalily laboratorní rozbory, hygienici proto nedoporučují koupání.

„Vylučování cerkárií bylo prokázáno skoro u poloviny vyšetřených plžů, už pět procent znamená významné riziko vzniku cerkáriové dermatitidy," konstatovala mluvčí krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balášová.

Podle zákupského starosty je nyní důležité hlavně zbavit vodu plžů, kteří jsou mezihostitelem cerkárií. Kromě ručního sběru mají pomoci i desítky nově nasazených kaprů.

„Vysekali jsme a vyčistili také břehy rybníku, aby nebyly atraktivní pro divoké kachny, které tam snáší vajíčka," popsal Lípa. Cesta cerkárie k člověku začíná v trusu vodních ptáků, z něhož totiž právě vajíčka pocházejí.

Za přítomností cerkárií stojí podle starosty fakt, že koupaliště letos nebylo vypuštěné. „Chtěli jsme vyhovět místním lidem, kteří se poptávali na možnost ledního bruslení. Rozhodně to ale bylo naposledy, sezona skončí hned s výlovem," předesílá Lípa.

V Zákupech nemají tyto problémy poprvé, už v roce 2009 tam cerkárie zmařily prakticky celou letní sezonu. Nádrž museli dokonce vypustit. „Tehdy to bylo ale stonásobně horší," porovnává starosta Zákup. Krajská hygienická stanice má provést další kontrolu kvality vody v Zákupech zhruba za 14 dní.

Nevhodné ke koupání je podle hygieniků také koupaliště Sluníčko v Chrastavě u Liberce, mírně zhoršená je kvalita vody v Harcovské přehradě v Liberci. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

V Libereckém kraji sledují hygienici kvalitu vody na 34 vodních plochách, z toho 14 je betonových nádrží a pět koupališť, která jsou napojena na zdroje pitné vody a podmínky pro ně jsou přísnější.

Většina umělých koupališť v kraji zatím není v provozu. Ke koupání ani neláká počasí. O víkendu má být polojasno až oblačno s přeháňkami.