Zdenka Nováková z Mimoně, která se zrovna při návštěvě reportérky Deníku procházela zámeckým parkem, si myslí, že jde o krásnou zeleň uprostřed města, ale málo využitou. „Jen občas se tam pořádají různé akce,“ povzdechla si.

Současně připomněla, že v minulosti už nějaké úpravy parku proběhly. „Asi 10 let zpátky se revitalizoval. Jde především o to, aby se dal lépe využít a s tím nový územní plán počítá. Mělo by tam být víc herních možností pro děti,“ zamyslela se.

Mimoňský zámecký park je dnes městským, protože mimoňský zámek byl roku 1985 zbořen. Rozsáhlý, dobře udržovaný park, leží poblíž středu města, protéká jím řeka Ploučnice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Darování rozsáhlého souboru archivních materiálů Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě schválila rada města Waldkraiburg, které leží v německém Bavorsku.
Do muzea v Lípě míří cenný dar. Unikátní sbírka vzpomínek německých vysídlenců

Jaký poklad Mimoň má, už místní pomalu pozapomněli. „Že je to romantický park jsme všichni věděli, ale že je v asijské mstylu, to ne,“ přiznal sám mimoňský starosta Petr Král a vysvětlil, že to bylo poprvé, kdy viděl, že památkáři proti představenému konceptu revitalizace nenamítali zhola nic.

„Byl jsem v šoku, protože památkáři většinou nějaké připomínky mají,“ konstatoval s tím, že jediné, co je zajímalo, byla podoba porobetonu. Právě z tohoto materiálu by měly být zhotoveny cesty, aby měly 80 % vsakovost. „Když to zjistili, byli hodně spokojení.“

Podle hlavní architektky parku Martiny Havlové se s úpravami nezačne dříve než za 3 roky. „Musí se dopracovat podrobnější studie. Ta se projedná se všemi dotčenými orgány. Ať už to jsou památkáři, životní prostředí, Povodí Ohře nebo se stavebním úřadem, protože v plánu je navrhnout i kavárnu,“ vysvětlila.

Teprve až po odsouhlasení všech stran se přejde do územního řízení a bude se moci vybrat zhotovitel.

Falcon už je srovnaný se zemí. Budou zde bytové domy.
Už je vidět na Ralsko! Místo Falconu v Mimoni vyrostou bytové domy

A co by se mělo změnit?

Park má dvě části, jednu s rybníkem a druhou s tůněmi, ale lidé se k nim nemají v současnosti, jak dostat. Jediná možnost je seběhnout z kopce a jít skrze močál.

„Rádi bychom tam vystavěli chodníčky a mostky, aby návštěvníci mohli dojít do partií tůní. Chceme vysadit okrasné mokřadní rostliny s japonizující tváří,“ popsala Havlová.

V druhé části je ostrov, který se nachází právě vprostřed rybníku, ale opět chybí lávka, která tam bývala. Ta by se tam měla vrátit.

Starosta Mimoně Petr Král.
Stavbu Lidlu v Mimoni zdržel úředník. Někteří jsou prostě nemocní, říká starosta

Park byl založený jako romantický a obsahoval spoustu asijských prvků. „Takových parků je již opravdu málo a památkáři viděli velkou devizu v tom, že my bychom tam rádi vrátili ty asijské motivy. Nikoliv pouze vegetaci,“ uvedla Havlová.

Historicky tam prý byly zasazené velké partie rododendronů, ale dochovalo se pouze několik posledních kusů keřů. „Na někoho to může působit až kýčovitě, ale romantický park hledá romantická témata ve stavbičkách, které mají lehce pitoreskní tvar. Například tam byla vyhlídka ve tvaru pagody. Ve Vlašimi, kde mají podobný park, je zase altán, na kterém jsou čínští draci,“ přiblížila krajinářka podobu parku ještě hlouběji. Plánované je tam také dětské hřiště.

Obyvatel Mimoně Elvis Moravec se zamyslel nad minulou rekonstrukcí tohoto prostoru. „Šel jsem tam přibližně před třemi lety a viděl jsem tam desku, na které bylo vyčísleno, kolik to celé stálo. Šlo o chodník, který by mohl být za poloviční cenu. Tenkrát se v parku utopilo dost peněz. Mohl by vypadat dvakrát lépe,“ je přesvědčený.

Na cenu plánované rekonstrukce reagovala architektka. Podle Havlové nemůže jít rekonstrukce pod 60 milionů korun, ale aby byla celá akce pro město vůbec akceptovatelná, bude se vedení Mimoně snažit více než polovinu uhradit z dotací. Tyto zdroje musí hledat na různých místech.

Dle další místní obyvatelky Veroniky Šafránkové dělá město Mimoň hodně velké pokroky. „Snaží se park vylepšovat, aby se tam dalo hezky procházet, zlepšuje se i napojení na cyklostezku. Už teď vypadá moc hezky, i když pár věci se bude muset ještě doladit,“ řekla.

Mohlo by vás zajímat: Po zkapacitnění I/9 přijde na řadu obchvat obce Svor. Propojí i cyklostezku

Zdroj: Ladislava Sdrzallek