Ano, chceme, aby zámek patřil našemu městu. Takový vzkaz vyslali obyvatelé v Doksech na Českolipsku svým nově zvoleným zastupitelům, kteří se zřejmě poprvé sejdou až za měsíc.

Pro převzetí zámku v Doksech na Českolipsku do vlastnictví města se v anketě, kterou město uspořádalo a spojilo s komunálními a senátními volbami, vyslovilo celkem 854 lidí.

Jsou to tři čtvrtiny všech voličů, kteří do ankety zasáhli. Do hlasování se zapojilo jen 27 procent všech oprávněných voličů. Anketní lístek odevzdalo 1142 lidí, tři ale byly neplatné. Proti převzetí zámku se vyslovilo 277 lidí, osm se jich zdrželo.

„Věřím, že vzhledem k počtu lidí, kteří se vyslovili pro převzetí zámku, to nově zvolené zastupitelstvo vezme při svém rozhodování v úvahu," uvedla dosavadní starostka Eva Burešová (Doksy náš domov s podporou Starostů).

Podle ní se ukázalo, že rozhodnutí města uspořádat jen anketu a nikoli podstatně dražší a náročnější referendum, bylo dobrou volbou. Referendum by nebylo platné, protože účast nepřekročila 35 procent.

Majitelem zámku v Doksech je Liberecký kraj, který ale zchátralou památku ze 16. století nepotřebuje. Prodej soukromému investorovi z Ruska za 45 milionů korun nevyšel a jediným zájemcem je teď město. Krajští zastupitelé už na konci srpna převod sedmihektarového areálu se zámkem a hospodářskými budovami v účetní hodnotě přes 18 milionů korun městu Doksy schválili.

Teď se čeká jen na výsledek ankety a následné schválení nově zvoleným zastupitelstvem. „Pokud by Doksy zámek nepřevzaly, museli bychom hledat jiného kupce," řekl již dříve ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).
Doksy mají zatím zámek v pronájmu.

Radnice chce do areálu, jehož historie je spjata zejména s Valdštejny, vrátit život a udělat z něj centrum kultury a cestovního ruchu. Mohlo by tam být informační centrum, prohlídkový okruh pro turisty, multifunkční sál na koncerty, besedy a výstavy i knihovna.

Město už na zámku provedlo první opravy a od června je také veřejnosti přístupný zámecký park. Radnice chystá revitalizaci areálu, která si podle odhadu vyžádá 130 milionů korun. Peníze chce město získat z evropských či norských fondů, podmínkou ale je vlastnictví areálu