Dosud měla radnice areál v pronájmu. Doksy chtějí zchátralou památku, jejíž historie je spjata zejména s Valdštejny, zvelebit a oživit.

Obnova začala již loni. Město zatím provádí jen menší opravy, podle studie z roku 2012 si celková rekonstrukce trojkřídlé budovy vyžádá 65 milionů korun. Tak velkou částku ale radnice není schopna zaplatit. Peníze se proto pokusí získat z evropských fondů. Obnovu potřebují střecha, okna či odvodnění.

Loni na provoz a obnovu zámku vydalo město skoro dva miliony korun. Odstraněny jsou například příčky, které rozdělovaly původní místnosti, i letitá lina, jež zakrývala parkety. „Už to tu vypadá jako na dobových fotografiích," poznamenal správce zámku Jaroslav Komžík. Opraven je také Rytířský sál a provedl se i historický průzkum maleb. „V jedné místnosti objevil historik fresky, jsou z nejstaršího období zámku," doplnil správce.

V další fázi by se měly opravovat místnosti sousedící s Rytířským sálem, které budou tvořit velký prohlídkový okruh.V další fázi by se podle něj měly opravovat místnosti sousedící s Rytířským sálem, které budou tvořit velký prohlídkový okruh. „Budou se škrábat omítky a brousit parkety. Na jednom patře to je 2000 metrů čtvrtečních," nastínil Komžík.

Rekonstruovat se bude i topení, současný jednotrubkový systém se nahradí dvoutrubkovým. Díky tomu bude možné mít topení zapnuté jen v části objektu, kdežto dosud se vytápěl zámek pouze jako celek. Revitalizací ještě letos projde park, na který získalo město už loni dvoumilionovou dotaci.

Zámek v minulosti nejdéle patřil Valdštejnům, od 17. století až do roku 1945. Majitelem byl i proslulý vojevůdce Albrecht.

Po konfiskaci po druhé světové válce zámek využívala armáda a od roku 1963 zde bylo zemědělské učiliště. V důsledku slučování středních škol v Libereckém kraji ale poslední studenti zámecké prostory opustili před třemi lety.

Kraj se od té doby snažil památky, pro kterou neměl využití, zbavit. Prodej soukromému investorovi z Ruska za 45 milionů nevyšel a jediným zájemcem zůstalo město. Radnice plánuje, že na zámku vytvoří kromě prohlídkového okruhu i expozici Čtyřlístku pro dospělé, sídlo zde bude mít galerie, knihovna i kulturní a informační centrum.