Po nákladných opravách se sem mají podívat první turisté, čtenáři městské knihovny nebo snoubenci, kteří právě tady budou moci uzavřít sňatek. Památku, kterou město Doksy získalo od Libereckého kraje před čtyřmi roky, zatím stále uvádějí do lepšího stavu řemeslníci a restaurátoři. Radnice z ní chce mít své hlavní centrum kultury a cestovního ruchu.

„Stěhování, když vše půjde dobře, plánujeme letos na podzim,“ sdělil radní Petr Hozák, který je rovněž ředitelem organizace KulturaDoksy.cz. Jak konstatoval, v horizontu několika měsíců by se do východního křídla zámku měla přestěhovat městská knihovna. Dále kanceláře zmíněné organizace, turistické informační centrum i Muzeum Čtyřlístku.

„Plánujeme u knihovny i malou kavárničku s čítárnou. Věřím, že se nám takové oživení povede,“ prohlásil Hozák. V následujícím období počítají s obnovou jižního portálu, který je v téměř havarijním stavu. Stavbaři budou pokračovat ve výměně střechy východního křídla. Řemeslníci opravují štuky i dřevěné podlahy.

„Restaurátor opraví i hlavní portál u vstupu do zámku. Struktury jeho sloupů jsou narušené,“ řekl Hozák. Podle něj památkáři také přesně určili, kde lze postavit výtah, aby nenarušil ráz zámku. A budova se tak stane dostupná i pro návštěvníky s handicapem. Na úpravu okolního parku má město také napsaný projekt. Zmizí odtud asfalt, vzniknou zde úhledné mlatové cesty. „Řešíme rovněž obnovu kašny a veškerých přístupových cest,“ dodal Hozák.

Vlastní prohlídkový okruh a expozice má dostat moderní pojetí, po vzoru zámku ve Svijanech. Přístupná by měla být celoročně. „Jsme přesvědčeni, že v expozici budeme mít co ukázat,“ uvedla už dříve starostka města Eva Burešová.

Hlavní byla střecha

Jedním z velkých problémů byl stav střechy a krovu. Tesaři proto opravili nejvíce poničená místa ve východním křídle zámku a obnovili komín. Pak stavbaři obnovili vyhlídkové terasy, výrazně poškozené zatékající vodou. Opravili také omítky, podlahy, zábradlí a klempířské prvky. Práce pokračovaly na severním vstupním portálu, který je dominantou středního křídla. Zásadní rekonstrukce pak začala v roce 2017. Prioritou se také stala oprava střechy, kterou do nově rekonstruovaných prostor zatékalo. Projektanti v současné době řeší vybudování parkoviště. Přetrvávajícím problémem je však stav bývalých hospodářských budov, které jsou ve vlastnictví fyzické osoby. Jsou nedílnou součástí zámeckého areálu, nyní ale chátrají.

Podle názoru krajské radní pro kulturu Květy Vinklátové město Doksy sice pokračuje v obnově zámku velmi usilovně, ale takto velké památkově chráněné komplexy by potřebovaly výraznou podporu od státu. „Není v silách menších obcí či měst, jako jsou například Stvolínky či Doksy, tyto památky v nějaké přijatelné době obnovit,“ uvedla Vinklátová.

Zámek v Doksech vyrostl pravděpodobně v druhé polovině 16. století. Po Bílé hoře ho získal Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti ho dostal za odměnu jeden z jeho vrahů. V roce 1680 ho koupil zpět Arnošt Josef z Valdštejna a až do roku 1945 patřilo sídlo rodu Valdštejnů.

Na Doksy převedl sedmihektarový areál bezúplatně Liberecký kraj v dubnu 2015. Město se pustilo do nezbytných oprav a plánuje celý areál zpřístupnit veřejnosti. Peníze na obnovu čerpá také z přeshraničního projektu, kde jeho partnerem je německé město Bad Muskau. Liberecký kraj zatím věnoval téměř milion korun na zpracování stavebně-historického průzkumu památky, na který navázala samotná rekonstrukce zámku. Práce provádí českolipská společnost CL-EVANS.